17 October 2015 @ 04:57 pm
Koferērģele  
Woah, beidzot tiku galā ar šo 70. gadu brīnumu. Īpatnēja paskata elektriskā ērģele ar nosacītu ritma ģeneratoru. Cilvēks, kurš pats bija mēģinājis to labot man to piespēlēja sakot, ka, bāc, čupa ar KT315 un izžuvis tajā ir viss, kas vien var izžūt. Aparāta saimnieks atkal stāstīja, ka to dabujis no čoma, kurš to atradis kaut kādos bēniņos. Tas pie manis nostāvēja bez maz divus mēnešus, bāc, man to labojot ir radusies teika par šī aparāta rašanos.Pēc konstrukcijas spriežot, aparāta elektroniku radījuši divi dažāda vecuma cilvēki. Viens, sauksim viņu par Jaroslavu, var būt pat ir piedzīvojis radio ēras sākumu, ir iemācījies projektēt shēmas ar tranzistoriem, bet pie tiem arī palicis. Otrs, jaunākais (Sergejs - vārds un eksistence mainīti) projektē shēmas uz mikroshēmām, jo ir jauns, progresīvs un inovatīvs. Kāpēc tāds pieņēmums? Jo daļa aparāta ir būvēta uz oldschool tranzistoru shēmām - ģeneratoriem, frekvences dalītājiem, bundziņu signāla "sintezatoriem" utt. Bet bungu "sekvenceris" ir ciparu plate ar normālu loģisko mikroshēmu čupu. Aparāts iekšā izskatās kā paaudžu konflikts. Bloku novietojumu korpusā noteikti projektējis Jaroslavs, par paraugu ņemot vecu lampu radio, kuram kaut kas bija pieskrūvēts visos iespējamajos stūros un par remonta ērtumu nav domāts it nemaz. Viņu cehā nebija konektoru. Nē, OK, bija, bet maz, jo daļa bloku savā starpā salodēti, daļa sasprausti, citiem vienā galā konektors, otrā - vadi. Panelī barošanas un bundzenes statusus indicē tipiskas Padomjlaika industriālās kvēlspuldzītes.Tomēr interesantākais ir korpuss. Kas projektējis to? Minējums - Sergejam bija caurkritis kursabiedrs Īzaks (tautība nav mainīta), kurš aizgāja strādāt uz koferu rūpnīcu par dizaineri. Viņš gan pametot darbu stāstīja, ka viņiem darbu atņem imigranti no Kazahstānas, tomēr reāli viņš bija vienkārši no koferu rūpnīcas izpidžināts ārā, jo viņa dizainētais koferis nevērās ciet. Reāli - vispār nevērās. Tad nu lai darbs neiet zudumā, viņš šo dizainu pārdeva Sergejam lai ieliek tajā tikko uzprojektēto ērģeli. Un sanāca - ērģele tik tiešām ļoti atgādina koferi ar taustiņiem, kuru nevar aizvērt. Tas ir ar metāliskām maliņām un apšūts ar vārgi ādīgu brūnu imitāciju. Plus visa šī konstrukcija ir uzliekama uz alumīnija kājām vai pat kā manuālī rakstīts - piekabināms klavierēm kā vēl viena maza klaviatūriņa lai spēlējumu padarītu daudzpusīgāku. Bet ja nedaudz nopietnāk - ruskeys.net lapā ir pat inženieru vārdi, kas to projektējuši.
--
Bet ja par remontu - tas nebija ļoti sarežģīts, tas drīzāk bija čakarīgs konstrukcijas dēļ. Pirmkārt jau minētais izvietojums, ka bloki viens otram priekšā saskrūvēti no visām pusēm un to izskrūvēšana lai nomainītu kondensatorus ir visai apgrūtinoša. Frekvenču dalītāju plates būvētas uz milzu kaudzes ar KT315 tranzistoriem un saskrūvētas divās kārtās, neatspraužamas no kopējās konstrukcijas. Protams, kamēr uz katras plates nomainu kondensatorus, kāds vadiņš noplīst no plates malas. Tad vēl nācās meklēt vairākus defektus šo 315-o jūrā. Tas varētu būt remontnieka murgs - Tu skrūvē daudzos slāņos šādi savienotas plates arvien dziļāk un dziļāk korpusā, līdz jau līdz plecam esi iekšā aparātā un tur dziļumā ir vēl plates, kuras jāņem kārā un jālabo, bet tās nevar izņemt, jo vadi traucē. Nākamais čakaris pēc kondensatoru mainīšanas bija poču mainīšana, jo vairāki СП-1 poči čerkstēja, tad mainīju arī visus počus. Tā ir neliela problēma mūsdienās sagādāt počus ar atbilstošām līknēm un pretestībām. Bet nu kaut kā pa vairākiem piegādātājiem visu kopā salasīju un nomainīju. Arī skaņošanā uz katru noti stāvēja pa vienam čerkstošam СП-1 pocim, kuru nomainīju uz jauniem daudzapgriezienu počiem, kas ļāva visu arī precīzi noskaņot. Vēl viena lieta ko iepriekš nebiju labojis - transformators gārdza. Tā kā serdi normāli nevarēju savilkt tā lai tas neizdotu manāmu troksni, nācās to izjaukt, noslīpēt veco līmi no serdes, saliet visu ar epoksīdu un tad skrūvēt kopā. Šī procedūra pārspēja manas cerības un transformātors kļuva knapi dzirdams. Vēl viena lieta - konektori un slēdži. Konektoriem man ir speciālas pārejas, kurās ieskrūvējas 1/4" jack ligzdas un šī pāreja pati ieskrūvējas vecās Padomju DIN5 ligzdas vietā un izskatās bez maz kā oriģinālā. Bet tā kā man šīs pārejas beidzās un metālnieki - goblini nevar tās pāris mēnešus uztaisīt, nācās jaukt ārā savu Elektronikas ērģeli lai noņemtu šīs pārejas un varētu pabeigt šo aparātu, jo negribu to vairs atlikt uz vēl vienu nedēļu. Nomainīju arī slēdzīšus, barošanas konektoru un drošinātāja turētāju lai viss izskatītos kā pie cilvēkiem. Bildītē zemāk redzams ligzdu panelītis pirms un pēc remonta. Pa lielam kaut kā tā. Ērģele - lai gan bez kādām ļoti izceļamām īpašībām, tomēr tagad skan pilnīgi funkcionāli un ceru, ka to reiz redzēšu kādā koncītī.
Nākamie rindā - vairāki Padomjlaika efektu bloki, MIDI instalēšana Estradīna sintintiņā un vēl vienā Formantas UDS bungu sintā, vēl viens beigts TI-3 ar cerībām uz vēl citiem pacientiem 
 
Current Music: Bad Sector - Pan
 
 
( Post a new comment )
ieraksts: ieraksts[info]ieraksts on October 17th, 2015 - 05:59 pm
epic!

hm, nosaukuma dēļ neiespējami atrast youtube demo. vai ari vienkārši nav vispār.
(Reply) (Thread) (Link)
katodstars[info]katodstars on October 17th, 2015 - 07:00 pm
Paldies! Bet, jā, tikko uzmetu aci, nav video. Ruskeys lapā vismaz ir kaut kādas skaņas.
(Reply) (Parent) (Link)
krēpjlācis: nr2[info]nistagms on October 17th, 2015 - 07:23 pm
lookin' good, babe!
(Reply) (Link)