Savējie..

> Recent Entries
> Archive
> Friends
> User Info
> previous 20 entries

May 25th, 2015


nomirusi
07:27 pm
Tele2 - tu neesi tele, tu esi govs. Nu lab, neapsaukāsim dzīvnieciņu, govis TIK dumjas gan nav.
Acīmredzot ar mani ir ārkārtīgi grūti sazināties, lai nomaksāju pēdējo rēķinu mūsdienās, kad man ne e-pasts, ne telefona numurs nav mainījušies kopš aizlaiku sākumiem. Rēķini nāca elektroniski, kā pārgāju pie medu vācošā lidoņa, ne mū, ne bē no "govs" aka Tele2, jo acīmredzot krutāk ir nodot manu <10Ls parādu piedziņai. Un tad arī pēc tam, kad savas iniciatīvas dēļ to rēķinu nomaksāju (zvanu un jautāju kas un kā), neieminēties, ka man vēl pēc pāris gadiem piepisīsies piedzinēji ar savām "izmaksām". Govs tu esi, govs ne tele.

(1 comment | Leave a comment)

mindbound
12:16 am
Triljonkārtīgs skaitļošanas jaudas pieaugums no 1956. līdz 2015. gadam.
Current Mood: awake
Current Music: Alcest - Les Voyages De L'Âme: Faiseurs De Mondes

(2 comments | Leave a comment)

May 24th, 2015


m31
09:38 pm - 24/05/2015
Mēs iesējām:

Lavandu
Kumelītes
Raudeni
Deviņvīru spēku
Baziliku
Salviju
Redīsus
Divu veidu salātus
Divu veidu pētersīļus
Dilles
Spinātus
Piparmētru
Rukolu

Vēl sagatavojām kastes stādiem. Uz loga izauguši mārdadži un puravi.

Mamma ierušinājās lielajā dārzā.

Feels good.
Current Mood: [mood icon] cheerful
Current Music: 30 Seconds To Mars - City of Angels

(Leave a comment)

May 23rd, 2015


m31
11:53 pm - 23/05/2015

Es dusmojos. Iztīriju istabu, bet ar to nepietika. Gāju izgāzu dusmas uz nezālēm un tad raku, raku, kamēr aizmirsu dusmoties. Lasīju akmeņus un taisīju dobes kopā ar brāli. Rīt sēsim un stādīsim

Current Mood: [mood icon] calm
Current Music: 30 Seconds To Mars - Search & Destroy

(Leave a comment)

mindbound
11:30 pm
Piebeidzu "The Three-Body Problem", lielisks darbs.
Current Mood: awake
Current Music: Blood Axis - Born Again: The Vortex

(2 comments | Leave a comment)

mindbound
09:57 pm
Bloody hell, analgesics are coming off, switching to stronger ones (ibuprofen → diclofenac). Wish me a merry post-tooth extraction night.
Current Mood: awake
Current Music: Aurum Nostrum - Whip Of Mind: Battlefields

(2 comments | Leave a comment)

m31
01:47 pm - 22/05/2015
Dienas quote: "Tu esi nekas."


Šodien darbs bija ļoti nogurdinošs. Ielasījos grāmatā un paceļam uz mājām iesnaudos. Bet tie pieneņlauki!
Current Mood: [mood icon] calm
Current Music: Nekas neskan

(2 comments | Leave a comment)

mindbound
03:21 am

Currently only electron microscopy provides the resolution necessary to reconstruct neuronal circuits completely and with single-synapse resolution. Because almost all behaviors rely on neural computations widely distributed throughout the brain, a reconstruction of brain-wide circuits — and, ultimately, the entire brain — is highly desirable. However, these reconstructions require the undivided brain to be prepared for electron microscopic observation. Here we describe a preparation, BROPA (brain-wide reduced-osmium staining with pyrogallol-mediated amplification), that results in the preservation and staining of ultrastructural details throughout the brain at a resolution necessary for tracing neuronal processes and identifying synaptic contacts between them. Using serial block-face electron microscopy (SBEM), we tested human annotator ability to follow neural ‘wires’ reliably and over long distances as well as the ability to detect synaptic contacts. Our results suggest that the BROPA method can produce a preparation suitable for the reconstruction of neural circuits spanning an entire mouse brain.

High-resolution whole-brain staining for electron microscopic circuit reconstruction, excellent news (abridged/press release version here).


Current Mood: awake
Current Music: Neon Shudder - Cataphractals: Breach Configuration

(2 comments | Leave a comment)

May 22nd, 2015


nomirusi
10:18 am
Un vēl viens nozuda. Neko, uzzināju no citiem avotiem, ka esot sieva. Un tas ir riebīgi. Saieties ar vairākiem cilvēkiem man šķiet normāli, bet krāpt sievu galīgi nē. Nez kāpēc vispārēji esmu novērojusi citu tendenci. Pārāk bieži (arī no vīriešiem) esmu dzirdējusi attieksmi, ka poly - nūūū.. nē... tas nav nopietni/normāli/pieņemami/whatever. Diemžēl nereti šis pats cilvēks ir viens no klasiskā trīsstūra "precēts pāris, kur vienam mīļākā(ais), par kuru otrs, prōtams, neko nezin".

Manā izpratnē ir tik divas galējības - uzticība vai atklātība un noruna par citiem noteikumiem. Varētu šie krāpēji vienkārši netērēt manu laiku, nu. Nebūs, nebūs!

(2 comments | Leave a comment)

mindbound
06:21 am
So, I'm all out of coffee, today I've had a hard week's work, and I want to go and sleep the sleep of the just. Or the dead, whatever. TTYL.
Current Mood: tired
Current Music: Rome - Die Æsthetik Der Herrschaftsfreiheit: Automation

(3 comments | Leave a comment)

mindbound
02:49 am

To everyone talking about how the human brain is the most complex object in the Universe: Stop that. It’s not. An equivalent amount of completely random molecular combinations is far more complex. The most complex mathematically possible thing is an infinitely long string of random bits. The most complex arrangement of matter is hot gas. Raw complexity doesn’t do very much.

Belief update: I’m starting to think that the “complexity” in question might actually be [closer to] complexity-compressible-by-observer, à la Schmidhuber. In this revised version the original claim might still be an overstatement but at least it makes actual technical sense (and the new hypothesis seems to justify and uplift to precision my initial one, namely that the sentence actually translates to “brains are very impressive”).


Current Mood: working
Current Music: The Beauty Of Gemina - A Stranger To Tears: Colours Of Mind

(18 comments | Leave a comment)

mindbound
01:48 am
Salūza kafijas prese, I never asked for this.
Current Mood: awake
Current Music: The Azoic - Forward: Progression

(4 comments | Leave a comment)

May 21st, 2015


m31
08:13 pm - 21/05/2015

I always wanted to be a stranger. Sometimes I just have to remind myself of the choice and everything seems right. I still have a lot to grok in this universe. 

Current Mood: [mood icon] calm
Current Music: 30 Seconds To Mars - Search & Destroy
Tags: ,

(Leave a comment)

nomirusi
04:57 pm
Jūtos tik labi. Liekas, ja kaut ko darīšu/izdarīšu/sākšu darīt, šī sajūta pazudīs. Šis tarakāns man pa galvu vēl uzdzīvojas. Gan jau šo ar piejaucēšu.

(Leave a comment)

nomirusi
03:43 pm
Protams, mana mīlestība ir pērkama! Viena no iespējām - gatavot man ēst. Mhm. Paēdiniet, samīļojiet, izklaidējiet mani. Vai gan ar to pietiek... īsti jau nē. Tur vienmēr ir kaut kas vēl.

(Leave a comment)

mindbound
03:06 am
My new favourite compiler flag. Also, POSIX_ME_HARDER.
Current Mood: tired
Current Music: Unter Null - Moving On/Flux: Godless

(2 comments | Leave a comment)

May 20th, 2015


mindbound
11:16 pm
Runājot par tīru izklaidi, esmu sev atklājis “Hellboy” un “Atomic Robo” komiksus. Runājot par netīru izklaidi ar pasmagu mindfuck/brick shitting elementa klātbūtni — “Nameless” un “Neonomicon”.
Current Mood: awake
Current Music: Die Braut - Psychotherapy: The New Man

(Leave a comment)

nomirusi
09:57 pm
Āāāāāābļedejietjūsnahujaizverieties! Man ir apnicis dzirdēt, ka man CV vajag "piepušķot". Runāsim atklāti - melot. Besī, besī, besī, ka šī pasaule turās uz tādiem meliem. Gan sev, gan citiem, gan pasaulei.

(4 comments | Leave a comment)

m31
08:43 pm - 20/05/2015
Kopš parādījies zaļums, man ir Jāņu sajūta un jau vairākas nedēļus nav pametusi. To ir grūti aprakstīt. Tāda noslēpumaina, dzīvespriecīga un pacilāta. Nāk viļņos.
Vēlos svārkus.

Current Mood: [mood icon] calm
Current Music: Kaut kas skan

(Leave a comment)

mindbound
05:07 am

Keep an eye on Optalysys. Interesting things will probably come out of it.

Optalysys’s initial products will launch in 2017 and are expected to enable existing computers to achieve HPC-levels of performance up to an equivalent processing rate of 9 petaFLOPs – comparable to the 5th fastest computer in the world today. Following that we plan to pursue the design of larger systems capable of achieving multiple exaFLOPs by 2020.
/2015-04-27 preses relīze/


Current Mood: awake
Current Music: Avaritia - Pulse: Your Inability

(6 comments | Leave a comment)

> previous 20 entries
> Go to Top
Sviesta Ciba