Noteikti visi ir redzējuši foto panorāmas. Lielākas, mazākas, šaurākas, platākas. Bet drošvien ne visi zin kā tās veidojas. Tapēc mazliet pakavēšu laiku īsi pastāstot par populārākajiem veidiem.
Pats vienkāršākais, ko noteikti katrs reiz ir izmēģinājis ir vienkārši apgriezt bildes malas augšā un apakšā. Gan digitāli (piemēram ar Photoshopu) gan vienkārši ar šķērītēm. Tas protams nekādi nepalielina bildes platumu, bet tomēr piešķir "panorāmas maģiskumu". Daudzas filmu fotokameras šodien piedāvā jau automātiski veidot "parasto panorāmu" aizklājot bildes malas.
Kad ar šo esam izspēlējušies, rodas vēlme to bildi pastiept lielāku, dabūt iekšā lielāku attēlu, plašāku skatu. Pats vienkāršākais veids kā to panākt ir "salīmēt" kopā vairākus attēlus. Arī šeit var "līmēt" gan fotokartiņas, gan ciparu bildes datorā.
Pirmā līmētā panorāma. 1840 gads. Čikāga. Šķiet praktiski visas ciparu fotokameras šodien jau piedāvā atvieglotu panorāmas uzņemšanu un speciālu programmu tās automātiskai "salīmēšanai". (Ar Photoshop CS iespējams viegli un viekārši "salīmēt" jebkurus attēlus, ciparu kameras bildes jeb ieskannētas kartiņas. Pamācība
šeit)
Kā pareizi uzņemt "līmējamās" panorāmas bildes? Pavisam vienkārši, kadru pēc kadra, mazliet pagriezties uz vienu vai otru pusi. Šādi varam uzņēmt arī pilnu apli, 360° panorāmu.
Jo mazāks rotācijas solis, jo vairāk uzņemto attēlu, jo ģeometriski pareizāka sanāks kopējā bilde.
Taču šādas bildes ir pārāk platas un kropļotās ģeometrijas dēļ, grūti uztveramas. Lai ļautu mums izjust klātbūtnes efektu un grozīt galvu (šinī gadījumā bildi) ir izveidota tā saucamā VR sistēma. Skatoties bildi var redzēt tikai nelielu daļu no kopējā attēla. Apmēram tik platu zonu, kā normāli redz cilvēka acs. Un tad jau varam grozīt bildi uz rinķi lai redzētu visu tā itkā reāli atrastos bildes uzņemšanas vietā.
360° "līmētā" panorāma. Nepieciešams QuickTime plugins (spraudnis?)Taču arī ar to cilvēkam nav gana. Cilvēks ir pieradis grozīt galvu ne tikai uz sāniem, bet arī uz augšu. Tapēc ir izveidota 360°x180° panorāma, jeb pareizāk jau to būtu saukt par sfēru. Šajās bildēs robežu nav. Varam skatīties uz visām pusēm visos virzienos.
360°x180° "līmētā" panorāma. Nepieciešams QuickTime pluginsŠādas sfēras bildes taisa praktiski tāpat kā parastās 180° panorāmas - uzņemot daudz attēlus, tikai šoreiz arī pa vertikāli. Parasti tie ir 8 vai 16 attēli trīs dažādos augstumos, plus viens tieši uz augšu un viens tieši uz leju, lai nosegtu aparatūru un bildē fotokameras pēdas nebūtu redzamas. Ar šo metodi var veidot visaugstākās kvalitātes 360°x180° attēlus.
Bet cilvēks ir slinka būtne. Cilvēks negrib uzņemt tik daudz bilžu un kavēt laiku "līmējot" tās kopā. Tapēc slinkais cilvēks palūdza gudrajam cilvekam novērst šo problēmu. Un radās sfēriskā fotogrāfija izmantojot spguļus.
Speciālas formas sfēriskie soguļi ar dažādu izliekumu tiek novietoti pretim kameras objektīvam, tādejādi kamera fiksē spoguļattēlu.
Kaidan 360° One VR optiskā sistēma.Iegūtais attēls protams ir jāapstrādā, jāiztaisno ar speciālu programmu.Attēlu veidošana ar sfērisko spoguļu sistēma protams ir ļoti vienkārša. Viena bilde, kas pēctam tiek automātiski izlocīta pareizajās formās. Mīnuss šai metodei ir salīdzinoši zemā attēla kvalitāte.
Tas arī apmēram viss. Tagad pats galvenais - pašas bildes! Vislielākā panorāmas bilžu kolekcija atrodama
Panoramas.dk un
fullscreenqtvr.com. Nepieciešams
QuickTime plugins (ja tāda nav, instalācijai vajadzētu notikt automātiski. Plugins nav kaitīgs)
Dažas skaistākās 360°x180° bildes:
Ankoras templisZemūdens pasauleSkvērs ŠanhajāGiza piramīdasSkats uz Parīzi no Eifeļa