- 10/10/06 10:21 am
-
VP Noteikumi Nr.1 izdoti
2005. gada “31.” maijā
Izdoti saskaņā ar
Valsts pārvaldes iekārtas likuma
72.panta pirmās daļas 2.punktu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Valsts policijas darbinieka profesionālās ētikas un uzvedības kodeksa (turpmāk – Ētikas kodekss) mērķis ir noteikt profesionālās ētikas pamatprincipus un vispārējās uzvedības normas, kuras jāievēro Valsts policijas darbiniekam, lai uzlabotu saskarsmes kultūru un vairotu sabiedrības uzticību Valsts policijai.
2. Valsts policijas darbinieks (turpmāk – Policijas darbinieks), pildot dienesta pienākumus, kā arī ārpus dienesta vietas un laika ievēro Ētikas kodeksā noteiktos pamatprincipus, bet situācijās, kuras nav minētas Ētikas kodeksā, rīkojas saskaņā ar vispārpieņemtajām uzvedības normām.
3. Policijas darbiniekam, ievērojot Ētikas kodeksu, ir tiesības uz sabiedrības un vadības atzinību un morālu atbalstu.
4. Valsts policijas vadība atbalsta un aizstāv Policijas darbinieku, kuram nodarīts kaitējums un aizskartas viņa intereses pildot dienesta pienākumus.
II. Ētikas pamatprincipi
5. Policijas darbinieku profesionālās ētikas pamatprincipi ir:
5.1. objektivitāte;
5.2. profesionalitāte;
5.3. godprātība;
5.4. konfidencialitāte;
5.5. atbildība.
6. Policijas darbinieks, pildot savus pienākumus ievēro likumu un citu normatīvo aktu prasības, rīkojas objektīvi un taisnīgi, ar savu izturēšanos un rīcību veicinot sabiedrības uzticēšanos policijai.
7. Policijas darbinieks, pildot savus pienākumus, nodrošina katras personas cilvēktiesību ievērošanu, neskatoties uz viņa tautību, rasi, dzimumu, valodu, reliģiju, politisko vai kādu citu pārliecību, vecumu, izglītību, sociālo stāvokli.
8. Policijas darbinieks pastāvīgi paaugstina savu profesionālo kvalifikāciju.
9. Policijas darbinieks saskarsmē ar personām respektē un aizsargā cilvēka cieņu, ir pieklājīgs un iecietīgs.
10. Policijas darbinieks piemēro spēku, speciālos līdzekļus vai ieroci tikai likumā noteiktos gadījumos un likumīgu mērķu panākšanai.
11. Policijas darbinieks neatbalsta, nepieļauj un neveicina jebkādas spīdzināšanas darbības vai cietsirdīgu, necilvēcīgu, pazemojošu izturēšanos pret jebkuru personu.
12. Policijas darbinieks, arī ārpus darba vietas un laika, sniedz palīdzību pēc paša iniciatīvas personām, kas ir apdraudētas, nonākušas bezpalīdzības stāvoklī, kā arī veic pasākumus konstatēto likumpārkāpumu novēršanai.
13. Policijas darbinieks nedrīkst pieņemt materiālus labumus, pakalpojumus no personām, kas kaut kādā veidā varētu ietekmēt viņa amata pienākumu izpildi un lēmumu pieņemšanu.
14. Policijas darbinieks neizmanto savu amatu vai valsts mantu, kā arī informāciju, kas viņam kļuvusi zināma pildot amata pienākumus, lai gūtu personisku vai mantisku labumu pašam vai radiniekiem.
15. Policijas darbinieks neizpauž viņam zināmo dienesta informāciju, izņemot likumos noteiktos gadījumos.
16. Policijas darbinieks, izpildot pavēles vai rīkojumus, ko tas saņēmis no augstāk stāvošas amatpersonas, ir personīgi atbildīgs par savu rīcību. Ja pavēle vai rīkojums ir prettiesisks, policijas darbinieks par to ziņo augstākai amatpersonai.
III. Policijas darbinieka uzvedība
17. Policijas darbinieka uzvedība ir nevainojama gan pildot amata pienākumus, gan personiskajā dzīvē, kas nekaitē ne dienesta, ne paša reputācijai.
18. Policijas darbinieka attieksme pret formas tērpa nēsāšanu vienlaicīgi liecina par viņa attieksmi pret sabiedrību un savu profesiju.
19. Policijas darbinieks attiecībās ar citiem darbiniekiem, priekšnieku vai padoto ievēro noteikto pakļautības kārtību, savstarpēji izturas pieklājīgi un ar cieņu.
20. Policijas darbinieks ar savu izturēšanos pret personu nedrīkst radīt pamatu aizdomām par negodprātīgu rīcību vai ietekmējamu stāvokli.
IV. Darbības, kas vērstas uz interešu konflikta novēršanu
21. Policijas darbinieks cīnās ar jebkādām korupcijas izpausmēm policijā un informē augstāku amatpersonu vai citas kompetentas iestādes par jebkuru korupcijas gadījumu policijā.
22. Policijas darbinieks ziņo augstākai amatpersonai par interešu konflikta rašanos.
V. Policijas darbinieka atbildība
23. Par Ētikas kodeksa normu neievērošanu Policijas darbinieks ir atbildīgs likumos un citos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
24. Policijas darbinieks netiek saukts pie disciplinārās atbildības, ja viņš ir atteicies izpildīt prettiesisku pavēli vai rīkojumu.
25. Par Ētikas kodeksā noteikto profesionālo ētikas pamatprincipu, kā arī uzvedības normu neievērošanu, jebkura fiziska vai juridiska persona var iesniegt sūdzību Policijas darbinieka tiešajam vai augstākam priekšniekam.
Saskaņots ar Iekšlietu ministriju 2005.gada 20.maijā
Priekšnieks
policijas ģenerālis J.Zaščirinskis