Atbilstošā joma: Tiesību zinātne
Jurista darba pienākumos ir dažādu likumu, juridisko noteikumu un lēmumu skaidrošana fiziskām un juridiskām personām, to piemērošana noteiktiem gadījumiem. Jurists var strādāt kā notārs, juridiskais konsultants, advokāts, prokurors, tiesnesis u.c.
Juridiskais konsultants informē klientus par viņu likumīgajām tiesībām, pienākumiem un sniedz rekomendācijas. Advokāts, strādājot tiesu sistēmā, uztur un aizstāv puses intereses civillietā vai krimināllietā. Notārs, atšķirībā no advokāta vai juriskonsulta, ir valsts amatpersona, kurš apliecina dokumentu vai darījumu patiesumu. Notārs gatavo notariālos aktus, apliecinājumus, pieņem glabājumā naudu, vērtspapīrus un dokumentus, ved mantojuma lietas. Prokurors izvirza un uztur valsts apsūdzību visās LR tiesās, pieņem lēmumus patstāvīgi un vienpersonīgi. Tiesnesis strādā kā valsts amatpersona, kas ir neatkarīga un pakļauta tikai likumam. Tiesnesis vada tiesas procesu un pasludina spriedumus. Par tiesnesi kļūt var tikai Latvijas pilsonis – augsti kvalificēts un godīgs jurists. Tiesneši tiek ievēlēti pēc noteiktiem kritērijiem, un procedūras un to darbu nosaka īpašs ētikas kodekss.
Jurisprudences jomā strādājošie parasti specializējas konkrētā likumdošanas novirzienā, piemēram, krimināltiesībās, civiltiesībās, starptautiskajās publiskajās tiesībās un citos virzienos. Juristi var pārvaldīt testamentu izpildi, īpašumus, aizbildniecības jautājumus, pārstāvot vienu vai vairākus klientus vienlaicīgi. Juristi var strādāt gan valsts institūcijās (ministrijās, tiesās), gan privātuzņēmumos vai kā pašnodarbināta persona. Jurista darbā ļoti svarīgi ir augsti ētiskie un morālie standarti, analītiska domāšana, spēja lietas saredzēt kopsakarībās, kā arī spēja pārliecinoši un argumentēti paust savu viedokli.
Saistītie priekšmeti skolā
Īpašu uzmanību jāpievērš tādiem mācību priekšmetiem kā politika, vēsture, sociālās zinības, ētika, biznesa ekonomiskie pamati, psiholoģija.
Studijas tiesību jomā:
Radniecīgās studiju programmas: