friends [entries|archive|friends|userinfo]
deniss

[ website | My Website ]
[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

[May. 23rd, 2016|09:46 am]

watt
[Tags|]

mazā atceras, ka es kaut kad pirms gada (ja ne diviem) bijām lidojot uz Latviju lidostā nopirkuši čupa-čups lielo bumbu, un tur bija konfektes arī ar arbūza garšu. tagad pieprasa ka grib arbūza chupa-chups. a nav! nemaz tā nav viegli tādu nopirkt.
linkpost comment

[May. 23rd, 2016|07:59 am]

watt
[Tags|]

Vakar devos velobraucienā, apskatīt Berlīnes mūri, kas bija pa Berlīnes ārējo perimetru. Jā, pirmkārt mans topogrāfiskais analfabētisms uzdarbojās pa visiem 100%, un visur kur vajadzētu griezt pa kreisi, es braucu pa labi, un atkal uz otru pusi. Pilnīgi vai jāseko intuīcijai un jādara pilnīgi otrādi nekā tā saka.

Plāns bija no S-Griebnitzsee braukt uz S-Staaken, bet es protams devos pavisam uz otru pusi, un aizbraucu pa mūra posmu līdz S-Wannsee, un pēc tam klāt posmu līdz S-Teltow Stadt. Arī neslikti, un varbūt pat labāk, jo ceļi bija caur mežu, un diena bija ļoti karsta (iesila līdz 29°C) un mežā braukt bija superīgi. Paņēmis biju 1.5L ūdens, un vispār prasījās tā kā 2-3 litrus. (Redzēs kā ir ar ēnu S-Staaken virzienā...)

No mūra nav redzams praktiski NEKAS. Atrast ceļa punktus var tikai nepārtraukti skatoties kartē. Agrāk varbūt bija vieglāk sekot, jo bija kautkādi orientieri, bet daba ir visu pārņēmusi. Jā, ir šādi-tādi stabiņi, ir vietām betona stabiņi, vietām ir rādītāji un orientieri, ir oranžie stabi kas atzīmē nošautos robežas šķērsotājus, bet nu maldījos un šaudījos pa taciņām es diezgan episki.

Nākošreiz došos uz Staaken virzienu, un arī pirmais orientieris ir skaidrs: Glienicker Brücke (sk. Bridge of Spies). Kaut kā, tā apjausma, kas jādara, parādās tikai pēc tam kad pirmais mēģinājums ir izgāzts.

***

Sakarā ar mūra oranžajiem stabiem kas piemin režīma upurus (un kaunina režīma roklaižas-slepkavas), rodas iedvesma iemūžināt arī policijas nogalinātos cilvēkus ar kādu memoriālo stabiņu. Latvijā, piemēram, varētu iedēstīt tādu oranžu memoriālo stabu vietā kur Olaines pašvaldības policija naktī izmeta vecu sievieti (75 gadus veca, apjukusi, apmaldījusies, rezultātā gājusi bojā no Latvijas valsts "varas pārstāvju" rokām.) Ja nekas cits nenotiks, lai ir vismaz atgādinājums, ka no policista rokas cilvēks var sagaidīt tikai nāvi.2015. gadā ASV nāvessoda industrija izpildīja nāvessodu 28 cilvēkiem (notiesātiem noziedzniekiem). Tajā pat 2105. gadā ASV policija nogalināja 1146 cilvēkus (jeb 1207 pēc killedbypolice datiem). Bez tiesas un izmeklēšanas.

***

Līdzīgi kā reddit ieteikums ceļu satiksmes negadījuma vietā izgriezt un asfaltā ieklāt sarkanu taisnstūri. Lai paliek atmiņa. Kā arī baltie velosipēdi ceļa malā - nogalinātajiem riteņbraucējiem.
link2 comments|post comment

(4g9m) [May. 20th, 2016|08:46 am]

watt
[Tags|]

Mazā joprojām saka "ļokastis" un "ļitamīns". Tas "ļokļēks" ko nevarējām saprast, izrādās ir "corn flakes", ko gribas "brokastīs".

***

Atgadījums autobusā. Mazā pirmdienās brauc pie logopēda, trenēties runāt (un arī mācās vāciski). Parasti braucam ar divstāvu autobusu, augšējā stāvā. Tagad kokiem zari noliekušies un skaras dažreiz sitas pret jumtu, taisot troksni.
- Tas ir koks! Viņam vajag nogriezt matus.
linkpost comment

tūristiskā berlīne [May. 18th, 2016|08:42 am]

watt
[Tags|]

Lūk, tūrisma atrakcijas Berlīnē, pēc manas gaumes:
1) Parki. smukais Volkspark Friedrichshain, Tempelhofas bijušās lidostas lauks (velo/skate/roller/kite īstā scēna), narkodīleru perēklis Gorlitzer park, Tiergarten parks pašā centrā, Gleisdreieck parks zem u-bāņu sliedēm pašā centrā. Ja smukuma par maz, tad Britzer Garten un Garten der Welte - tie divi gan par maksu. Bet protams ir vērts. Uz pasaules dārziem pats neesmu bijis, bet esot smuki. Vēl var aizšaut uz Treptower park - tur var apskatīt tā bankrotējušā atrakciju parka vēl nenodegušās atrakcijas... Var aizšaut uz Grunewald, (S Bahn pietura S-Grunewald) un apskatīt radaru instalāciju. Vesels mežs, tas tāds Biķernieku "pilsētas meža" analogs. Svētdienā: noteikti Mauerpark.

2) Potsdam un Potsdamas pilis/parki. Var veltīt veselu dienu. Paņem S7* vilcienu un pa 40 minūtēm esi klāt. Visā Potsdamas transportā (un arī pilsētiņu autobusos ārpus, piemēram Werder) darbojas Berlīnes "C" zonas biļete. Ja tev ir C zonas dienas karte (vai piepirkta C zonas "pievienojuma biļete"**) - nekas cits nav jāpērk, var brīvi vizināties. Berlīnes C zona ir miiilziiiga. Tādu precīzu datu cik liela ir C zona nav, vienīgais tuvinājums ir ka DB reģionālie bāņi varbūt zina kura reģionālā pietura ir C zonā, kura nav. Tas ir, cik tālu ārpus Berlīnes var izbraukt ar to pašu C zonas biļeti.

3) Berlīnes Zoo. Ļoti iesaku, kā ilustrāciju kā zvēriņus var parādīt bez zvēriskiem žogiem un dzeloņdrātīm. (Uz akvāriju pie zoo var neiet, tur ir diezgan neinteresanti. To var atstāt uz kādu aukstu/lietainu dienu - ja gribas apskatīt insektus, čūskas un visādus rāpuļus, visbeidzot zivis.) Vēl ir otrs, "austrumu puses" zoo - Berlin Tierpark. Tas, ja ar galveno zoo nav gana. Sk. http://www.zoo-berlin.de/en un http://www.tierpark-berlin.de/en (Pērkot zoo biļetes nav jāskatās kur rinda stāv, bet kur ir atvērtas kases. Cilvēki bieži vien stāv rindā tikai tāpēc, ka ir rinda, lai gan ap stūri ir vēl 3 tukšas kases.)

4) Berlīnē nav aizlieguma pārstāt tirgot alkoholu kaut cikos. Ja redzi diennaktnieku - droši speries iekšā pēc alus/vīna/utt (jārēķinās gan ar uzcenojumu). Berlīnē arī nav "atvērta alkohola iepakojuma" aizlieguma (kā arī Vācijā vispār). Var dzert uz ielas, parkos, pie dīķa, utt. Transportā dzert nevajadzētu (lai gan visi dzer, īpaši piektdienas vakarā un tusiņu vietās). Berlīnē ir dekriminalizēta zāle, un dekriminalizētais daudzums ir ap 10 grami. Tā ka ar 10 gramiem kabatā var staigāt, un nekas slikts nenotiks. Protams, nav legalizēta, un ja policija piepišas, tad zāli konfiscēs. Nav Amsterdama :(
Zāli "tūristiem" tirgo Gorlitzer parkā un Hasenheide parkā, bet abās vietās tā zāle ir ar plastmasu apšpricēta (Brix). Tāds dūms ir toksisks, tā ka šobrīd nekāda uzpīpāšana nesanāk, ja vien nav savs dīleris zināms. Man nav. :(

5) Panku/kreiso/vegan scēna: http://stressfaktor.squat.net/termine.php Tur arī var atrast panku/squat krogus - Køpi, Abstand (iesaku!).

6) Viss interesantākais, protams, notiek Kreuzberg, Friedrichshain un Neukölln rajonos, biški arī Wedding pusē un Prenzlberg pusē. Visa krogu, tusiņu, izēšanās un modīgas brokastošanas scēna ir tur. Schöneberg ir smuki, bet mēreni garlaicīgi (kur es dzīvoju). Steglitz un Wilmersdorf ir nāvīgi garlaicīgi. Bet Mitte ir viens liels tūristu slazds, tur nav jēga rādīties. Rodas zināms riebums pret Alexanderplatz un Potsdamer platz. Runājot par tūrismu, dažās pieturās īpaši aktīvi darbojas kabatzagļi. Tā ka ja ir burzma, somu vajag iespiest padusē, bet naudas maku pieturēt. Tāda, lūk, lielpilsētas realitāte.

7) Runājot par Mitte, muzeji. Bet tur jau jēga iet ja gribi kaut ko konkrētu apskatīt (piemēram ēģiptes kolekciju, vai tamlīdzīgi), vai arī ja galīgi nav kur likties.

8) Ar "ūdeņiem" Vācijā ir pasūdīgi - makšķerēšana ir tikpat labi kā aizliegta vispār, un ap ezeriem viss ir nahuj noprivatizēts - nekāda "tauvas joslas" koncepta te nav. Un arī kempings kā koncepts ir sviestains - var just ka trūkst vietas cilvēkiem. Nav Kanāda, kur nieka 40 miljoniem cilvēku ir vesels pus-kontinents atvēlēts...

9) Svētdienā visi lielveikali un veikali vispār, būs ciet. Darbojas tikai šādi-tādi diennaktnieki, un daži pārtikas veikali ar "speciālo atļauju" iekš dzelzceļa stacijām. Tajos veikalos, savukārt, svētdienā iestājas apokalipse. Neiesaku.


__________________________________
* var arī ar reģionālo (sarkano vilcienu) RE1 braukt. sk bvg.de plānotāju. bet tas tikai kad jūties visai advancēti. es pats pirmo gadu tikai ar U-Bāņiem pa pilsētu braukāju, lai neapmaldītos...
** saucas "Anschlussfahrschein" - braukšanai vienā virzienā, ar pārsēšanos utt, 2h darbojas. sanāk, ja grib pa C zonu pērties visu dienu un vizināties, labāk uzreiz nopirkt ABC dienas karti (AB zonas dienas karte: €7, ABC - €7.60) nevis māžoties ar šiem pievienošanas biļetēm. Tās der ja ir piemēram AB zonu mēnešbiļete.
link12 comments|post comment

[May. 17th, 2016|03:43 pm]

watt
[Tags|]

nekāds 'stronk' nav - ik pa brīdim apslimstu, tad neceļu, tad sāku celt (40kg, 50kg, 60kg) tad atkal mazdrusciņ apslimstu un neceļu. (ja iesnas vai klepus vai kkas, negribas neko celt.) un tad atkal sāku no sākuma kad sajūtos labāk.
treniņu datumi: 08.04, 11.04, 13.04, 15.04, 18.04, 26.04, 03.05, 06.05, 17.05.2016.
linkpost comment

[May. 13th, 2016|05:23 pm]

watt
[Tags|]

Iedomājies, piemēram, ka ja bankai pieder māja (atņemta, nepārdota, stāv tukša) kas novērtēta par €100 000, un bankai nākas par to maksāt, piemēram, €10 000 nekustamā īpašuma nodokli gadā. Ar kādu mērkaķa ātrumu banka to īpašumu pacenstos pārdot. Un cik ļoti neieinteresēta būtu tā šādu īpašumu atņemt. Un kas nopērk, cik neieinteresēts būtu lai māja stāv tukša, bez īrniekiem.
link8 comments|post comment

par nekustamā īpašuma nodokļa principu [May. 13th, 2016|12:24 pm]

watt
[Tags|, ]

Vispār, nekustamā īpašuma nodoklis praktiski garantē to, ka būs vaidi un vaimanas ka cilvēki nevar to "samaksāt". Dzīvo pilī, bet ienākumi "nav atbilstoši" - nespēj uzrādīt vai pamatot, par kādiem līdzekļiem māja uzcelta, iegādāta, un tiek uzturēta. Tā iniciatīva "vienīgo mājokli" ar nodokli neaplikt ir vispār appisiens: kādā sakarā lai miljonāra supervillu neapliktu ar nodokli, pat ja šie spēj uzrādīt ka tas ir "vienīgais mājoklis" (un visi pārējie īpašumi varbūt norakstīti radiem un radiņiem kuru oficiālie ienākumi ir vēl sīkāki)?

Pamatprincips ir ka īpašumu nevar noslēpt, un ja viņš ir, tad kaut kur ir arī nauda. Un šī nauda ir jāiegūst budžetā. Pofig cik rūpīgi lai miljonārs savu ienākumu plūsmu maskētu un slēptu un sadrumstalotu, kaut kur jau šis dzīvot gribēs, un kaut kur savas automašīnas un visus uzkrātos dārgumus turēt gribēs. Un to var aplikt ar nodokli. Un to vajag aplikt ar nodokli!

No principa izriet, ka iedzīvotajiem jāspēj paciest nedaudz neērtības maksājot lielākus nodokļus par savu lepno īpašumu (pat ja paša ienākumi nav tik lepni - kas gan pašam būtu arī jāmaina), priekš tam, lai miljonāri par savām greznajām mājām maksātu tādu nodokli, ka asaras sprāgst no acīm. (Un es pat teiktu tā: tikko ienākumu plūsma apsīkst, tā miljonārs no mājas lai gatavojas šķirties - lai pārdod kādam citam, kam ienākumi nav apsīkuši, ja tā ir gadījies. Nodoklim ir jābūt tiešām nozīmīgam. Negribi maksāt? Dzīvo būdiņā, kādā novadā kur tirgus vērtība zemei tuvu nullei. Gribi lepni šikot jūrmalas kāpās? Tad pogā tik nost. Pat ja uz papīra tev nekas nepieder.)

***

Pats princips kā labējie ar "samazināsim nodokļus" lozungiem vinnē vēlēšanās ir vienkārši fantastisks. Nabags šos ievēl, domājot ka viņam no ienākumu nodoklīša kādu desmitdaļu procentiņa nometīs nost. Ievēlētie pēc pilnas programmas noīsina nodokļus bagātniekiem, nu tā tiešām dāsni noīsina. Rezultātā budžets samazinās, nav naudas ne bezdarbniekus stutēt, ne bērnus pabalstīt, ne izglītībai nauda, ne kam. Bet vot vēlētājs drusku "savu naudu" ietaupījis. Redzēt, kā miljonāri rēc par šo visu, neredz. Jo šie rezultātā var sagrābties miljardus - un par šo pašu naudu vēl finansēt smadzeņu skalošanu un reklāmas, kā nu tik vēl "samazinās nodokļu slogu" kaut kam vēl.

Jāvēl būtu paaugstināt nodokļu slogu. Un pēc tam paaugstināt vēl: bagātniekiem, miljonāriem. Ieviest to biržas/vērstpapīru/banku transakciju nodokli. Kapitāla nodokļus un divdenžu nodokļus. Transakciju nodoklis arī visu to biržas spekulēšanu un HFT (high frequency trading) naudas-zagļu fondus nogrieztu saknē. Progresīvā nodokļa griestus atcelt - lai tik progresija aug, nevis apstājas pie €250,730 gada individuālā ienākuma (= €501,460 ģimenei. Vācija, 2015 gads). Vai tāda ģimenīte paliks nabaga, ja no 501461-ā eiro būs jāatdod 46 centi, nevis 45 kā par iepriekšējo eiro?

Bet tā ģimenīte varbūt īstenībā tad būtu priecīga, jo tas nozīmētu ka miljardieris no sava ienākuma maksās vēl vairāk, un rezultātā visi būs laimīgāki, nevis 99% procenti ubagu atlikums, un 0.1% oligarhu.

Bet viss sākties varētu tieši ar nekustamo īpašumu, jo to aplikt ir visvienkāršāk. Par ienākumiem ir jāpierāda, un par transakcijām un dividendēm viss ir sarežģīti. Bet īpašums vienkārši ir. Un tirgus vērtība tam vienkārši ir. Vajag tikai iekasēt.
link14 comments|post comment

[May. 11th, 2016|08:50 am]

watt
[Tags|]

Bijām tādā mikro-atvaļinājumā izbraukuši - pirmdien uz Leipcigu (no rīta turp, vakarā atpakaļ), un vakar uz Magdeburgu. Leipcigai lielisks "tūristiskais centrs". Tāds izteikts pilsētas vēsturiskais centrs, gājēju zona, utt.
Un arī superīgs mākslinieku un citu brīvdomātāju midzenis dienvidu rajonā (Südvorstadt). Ļoti iespaidoja velosipēdu novietne vietējās studentu bibliotēkas priekšā.


(Vispār arī Leipcigas unversitātes jaunā centrālā ēka - wow.)

Magdeburgā savukārt, protams, Zaļā citadele - organiskā arhitektūra kas ļoti atsauc arī Gaudi projektus Barselonā. Un ļoti patika tiltiņi pār Elbu. Viens - gājēju tilts: kautkāds vēsturisks bānīša sakniedēts tiltiņš.
Otrs, Sternbrücke, gājējiem un riteņbraucējiem, un atvērts retam autobusam vai taksometram. (Iebraukšanu sargā tie no zemes izbraucošie stabi.)


Ko vēl piebilst? Izbraukājām pa lēto, autobusa biļete līdz Leipcigai - 8 €, līdz Magdeburgai - 7 €. (+tas pats atpakaļ. Vilcienu cenas gan salīdzinoši ir vnk kriminālas.)

Var secināt ka Berlīne nav "tūristu" pilsēta - tai nav ne ierastā "tourist trap" infrastruktūra, nav pat tāda izteikta pilsētas "vēsturiskā centra". Nu, ir Alexanderplatz, nu, ir Brandenburgas vārti. Bet tie tādi divi nieki. Es pat teiktu, pastaigāties pa Tiergarten parku ir interesantāk nekā mīcīties pa to laukumu vārtu priekšā. (Jā, Leipcigā mēs papiknikojām pa Klaras Cetkinas parku, un Magdeburgā apskatījām arī Rotehorn parku. Parciņi patīk labāk nekā asfalts un bruģis.)

Berlīnei izteikts raksturs ir tas, ka tā ir mazu ciematiņu apvienojums (var teikt - precīzi kā Jūrmala ir ciematiņu saaugšana kopā). Sekojoši, mazie ciematiņi ir ar saviem mikro-centriņiem, un tāds īsts centrs neveidojas. Un, cilvēkus uz Berlīni velk nakts dzīve - klubi, krogi, tehno un uzdzīve, kas tādās stīvās mazpilsētās praktiski neeksistē. Bet tas nav "tūrisms". Precīzāk, tas ir tūrisms, bet ne tāds kā tizla bradāšana pa ielām un baznīcu apskatīšana, lepni iedomājoties ka tu interesējies "par arhitektūru".
linkpost comment

navigation
[ viewing | most recent entries ]