friends [entries|archive|friends|userinfo]
deniss

[ website | My Website ]
[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

[Nov. 19th, 2015|08:31 am]

watt
Tajos "briti izmēģina kefīru" video ir viens liels trūkums: ja dot izmēģināt kuru katru kefīru, tad slēdziens būs visai nelabvēlīgs: vidējais kefīrs ir diezgan pretīga susla. It īpaši tie poļu varianti, kas UK (un Vācijā) ir pieejami: tāda parodija par īstu kefīru. (Par tiem vēl pretīgāki ir tikai "Kefir" ko vācu kompānijas mēģina ražot... *nospļaujas*)

Īsti labs kefīrs ir tikai Latvijā, un tikai noteiktas markas. Izcils ir Talsu (un, vispār, arī Talsu Bio). Interesanti ka ļoti labs bija Daugavas, tas stikla pudelē, bet garša bija pavisam citāda: ļoti laba, bet ne tik prasta lai pie zirņiem tā harmoniski ietu klāt.

Es esmu mēģinājis arī vairākus lietuviešu* kefīrus un visi bija pretīgi. Tā ka kefīra garša ir ļoti neviennozīmīgs jēdziens.


________________________
* Esmu Viļņā dzīvojis vairākus mēnešus.
link13 comments|post comment

[Nov. 17th, 2015|08:50 am]

watt
[Tags|]

Ironiski izskatās tie saucieni slēgt EU valstu iekšējās robežas: šādas ziņas kontekstā:

"All Paris Attackers Identified So Far Are European Nationals [...] the profile of the terrorists so far identified tells us this is an internal threat,” Federica Mogherini, the High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, said after a meeting with EU foreign ministers. “It is all EU citizens so far. This can change with the hours, but so far it is quite clear it is an issue of internal domestic security.”"

Glābsimies no Briseles drauda! /s

Un kā tu to iedomājies, Dzintar Rasnača kungs? Kādā veidā "ieceļotāju" reģistrs tev palīdzēs, ja Beļģijas pilsonis gribēs ierasties Rīgā?

Mani nogurdina šī maģiski-primitīvā nacionālistu domāšana, ka ar kautkādu mehānisku metodi kaut ko varēs atrisināt vai labot. Tad šādas idejas jums kladēs, ko pie pirmās izdevības izvilkt?
link13 comments|post comment

nothing to kill or die for; and no religion too [Nov. 15th, 2015|07:40 am]

watt
[Tags|, ]

Ir, kas vaimanā par "divkosību", jo redz terorisma uzbrukumi Turcijā, Libānā (Beirutā), Indijā*, netiek atbilstoši nosodīti. Es piedāvāju apsvērt, ka tas tomēr tiek uzskatīts par islāma pasaules iekšēju lietu, tādas savdabīgas "pašnoteikšanās" tiesības.

ASV, redz, kopš 2009 gada, saskaņā ar Obamas ārpolitiku (t.i., saskaņā ar viņa priekšvēlēšanu solījumiem), savu "pasaules policijas" lomu ir samazinājuši, un principā cenšas savus karus izbeigt, karavīrus izvest atpakaļ. Guantanamo cenšas** slēgt.

Un ko islāma pasaule? Ēģiptē - revolūcija, Tunisijā - revolūcija, Lībijā, Sīrijā - revolūcija. Un kamēr pirmajās dienās visi cerēja ka nu tik uzvarēs demokrātija un sekulārā domāšana (ka laiks ir pienācis), pie varas nāk fundamentālisti - nu, principā kā jau tas juku laikos notiek, varu pārņem nežēlīgākie un asinskārākie.

Jāuzsver par Sīriju - destabilizācija sākās ar sekulārajiem protestiem, un pēc ilgstošas karošanas, nu izrādās ka sekulārajiem nav izredžu, un reāli karo viena tipa fundamentālisti (Hezbollah) un vēl vājprātīgāki fundamentālisti (Islamic State jeb ISIS). Arī terora uzbrukums Libānā ir vienkārši ISIS uzbrukums teritorijai, kuru kontrolē Hezbollah - tīri islamiskas "razborkas".

***

Pēc pateiktā, šodienas situācija ir tāda strīpa zem 15 gadus ilguša "War on Terror". Parāda cik bezjēdzīgi ir meklēt "teroristus" vai arī censties izsekot muslimus ar "radikalizēšanās risku" un tamlīdzīgi.

Izpratnei ir jābūt citai: šīs problēmas ir reliģijas izraisītas. Un līnija ir jāvelk sekojoši: sekulārā pasaule pret "reliģisko" pasauli.

Skat, ASV ir tāda vietējā terorisma problēma, ka reliģiskie fanātiķi spridzina klīnikas kas veic abortus. Nogalina ārstus. Piemēram, Teksasā drīz vairs nebūs neviena klīnika kas var veikt abortus. Bet, redz, tā ir demokrātija: vietējie reliģiozie tumsoņas var apvienoties un izbīdīt sev tīkamus likumus, piesedzoties ar melīgu, faktus ignorējošu retoriku, kārtējā "verdzība ir brīvība" stilā. Un arī izbrukumi ziņās tiek traktēti kā individuālas slepkavības, vai spridzināšanas, nevis kā reliģiski motivēts terors.

Līnija, ko jānovelk, ir diezgan viegli saskatāma: pret tumsonību, atpakaļrāpulību, pret sieviešu tiesību ierobežošanu un "stingrās rokas" ilgām, pret anti-intelektuālismu un zinātnes noliegšanu, un tā joprojām. Tas nav tikai jautājums par islamu vai par terorismu. Tas ir sekulārās pasaules cīņa pret reliģijas tumsu.

Un tas nebūt nav kaut kāds karš. Es neaicinu vērsties ne pret cilvēkiem, ne pret ticību, ne pret ticīgajiem. Tur nekas nemainās. Ir tikai jāmainās attieksmei pret reliģiju, baznīcām (ar šo saprotot arī mošejas, tempļus, sinagogas un tamlīdzīgas pielūgsmes vietas). Jāmaina attieksme pret reliģijas-motivētu politiku: attieksmei jābūt konkrēti "ar kāju pa dirsu" tipa. Jūs, ar savām bībelē, vai korānā sasmalstītajām idejām, jums, kaku metēji, nebūs teikšana.

Vis-stingrākā norobežošanās no reliģijas valsts pārvaldes līmenī. Var pat spert soli tālāk: beidzot ieviest nodokļu kontroli pār baznīcu naudas plūsmām. (Var, pirmajā solī, uzlikt 0% likmi: atskaites visas jāiesniedz bet nodoklis ir 0. Bet ja krāpjas un grāmatvedība nepareiza, tad visi sodi attiecas vienalga. Lai VID viņus drāž.)

Šis punkts gan viskonkrētāk attiecas uz Vāciju: te valsts *priekš* baznīcas iekasē ienākuma nodokli, bet to baznīcai atdod, un pēc tam baznīcas ienākumus vai izdevumus nekontrolē. Laiks baznīcām pieprasīt pilnu finansiālo atskaiti.

Robeža ir jāuzceļ lemšanas, likumdošanas līmenī: lai politika ir viens, bet ticības (reliģijas) jautājumi lai tajā līmenī pat necer iespraukties. Reliģija lai necenšas ietekmēt politiku. Un būtu labi islamam izraut tos indes zobus, kas par kalifātu šņāc.

***

Kopš 2004. gada Francijas skolās ir aizliegts nēsāt jebkādus reliģiskos simbolus vai apģērbu. Likums ir vienkāršs, tāpēc attiecas uz visām reliģijām. Tas arī ir vienīgais modelis kas var darboties: vienādi attiecas uz kristietības simboliem, jūdaisma simboliem, sikhu simboliem, islama simboliem, jebkuras citas reliģijas simboliem.

Jā, trāpījās tur arī viens sikhs, kas atteicās iet uz skolu, jo lūk ticība svarīgāka.

***

Tad nu par ticību. Vai tad nav vienreiz skaidrs ka "ticēt" dievam ir viens liels absurds? Un šīs "ticības" vārdā visādi mērkaķoties? Tas vien ir islama vislielākais posts, ka viņi vēršas pret "neticīgajiem" un "ķeceriem". Tik super-primitīva, neattīstīta reliģija. Sevi cienoša ticība nekādi nereaģē uz citādi ticošajiem, un arī nemēģina sprediķot ka kāda cita ticība ir nepareiza vai ķecerīga. Un tā ir "rietumu" pamatvērtība: neuzbāzties ar savu ticību citiem._____________________________
* Terora uzbrukumus Indijā ir veikuši, nomināli, pakistāņu islamticīgie teroristi, bet šeit vietā ir atgādināt, ka Pakistāna un Indija ir bijusi viena valsts, kas ir kopš 1947 gada vienkārši sašķēlusies pa ticības līniju. Tas ir, principā viņi visi ir indieši pēc asinīm, un tāpēc viņu karošana var arī tikt uzskatīta par "iekšēju", civilo karu.

** Slēgt Guantanamo cietumu ir viens no nepārprotamākajiem Obamas priekšvēlēšanu solījumiem. Ja tas netiks izdarīts, tas ir ļoti viennozīmigi demokrātijas krīze: būs jāmeklē mehānismi kā izdarīt šos priekšvēlēšanu solījumus valdībai absolūti saistošus. Varētu, piemēram, izdarīt tā, ka inaugurācijā šie priekšvēlēšanu solījumi tiek pieņemti zvēresta formā (ko apzvēr izdarīt prezidents, deputāti, utt), un pēc tam, ja tie nav izpildīti, seko zvēresta laušanas kriminālvajāšanas procedūra.

Tas ir, reāli sodi par reālu solījuma neizpildīšanu.
link12 comments|post comment

[Nov. 14th, 2015|06:20 am]

watt
[Tags|, ]

Tieši un tikai "musulmaņu galvassegu" (musulmaņu sieviešu nikābi un burkas [parandžas]) aizliegšana ir patiešām piņķerīgs jautājums. Tā likumiski īsti pat nevar noformulēt, ja gribēt aizliegt tikai tās.

Es piedāvāju rīkoties vienkāršāk: Eiropā aizliegt visu reliģiskās piederības simboliku. Jā, var sākt ar baznīcu krustu demontēšanu. Aizliegt virs apģērba nesāt krustiņus, skapulāru un līdzīgus mēslus. (Zem apģērba: droši. Privāti ģērbies, glabā simboliku, pēc vai pārdod, vai lūdzies kā gribi. Arī baznīcas kā tādas nav jāaizliedz, tikai jāaizliedz tām sevi publiski reklamēt. Nu, lai tām ir institucionāls statuss principā kā bordeļiem. Ir legāli, tiek pieciests, bet bez izkārtnēm un vides reklāmas.)

Tad arī šī islama reliģiskās piederības uzspiestā apģērbu vai aksesuāru nēsāšana atkrīt pati no sevis. Demontēt arī mošejas un sinagogas identificējošos simbolus, u.c.. Sikhiem ar viņu turbāniem ies grūti, bet gan izķepurosies. Nāksies vien sākt griezt matus. Sātanistiem nāktos sabēdāties - savu piederību sātana baznīcai nedrīkstēs reklamēt.

Īpaši gards būs gājiens, ka nedrīkstēs vilkt mastā karogus ar reliģiju simboliem: baznīc-valstis būs nu spiestas atteikties no simbolikas karogā - jeb eiropā viņu karogs nevienā mastā neplīvos, un arī tiks mudinātas sekularizēties, atdalīt reliģiju no valsts pārvaldes. Tas ir - Izraēlai nāksies dzēst no karoga Dāvida zvaigzni, Turcijai un citiem - mēnesi un zvaigzni, kā islama simbolu (vai arī kaut kā pacensties ierobežot/aizliegt muslimiem šo simboliku izmantot - ja izdodas pierādīt ka simbols ir vecāks par Islamu. Līdzīgi kā svastika/ugunskrusts vs nacisma simbolika.)

Nu jā, grūtāk būs ar kaņepju lapas simboliku un Rastafari reliģijas krāsām. Lai gan šie nekad nav bijusi karojoša reliģija. Varbūt var ielikt kādu atrunu, ka aizliegums attiecas uz reliģijām, kuras ir bijušas saistītas ar kariem, vardarbību, asinsizliešanu pravieša vārdā.

Jautājums jau nav tik šaurs: "kā paglābt sievietes no patriarhijas uzspiesta ģērbšanās stila", ar apakšgadījumu "nikābs un parandža". Jautājums ir: kā cilvēcei paglābties no reliģijas diktāta.
link19 comments|post comment

[Nov. 12th, 2015|08:28 am]

watt
[Tags|]

Papildus pārdomas par vēlmi ievazāt svešvārdu(s) lai apzīmētu kādu jaunu parādību vs. iespējām lietot jau esošu vārdu, tam mērķtiecīgi piekabinot "jaunu" nozīmi/izpratni/jēgu. Jā, otrais ir grūtāk. Gan valodas lietotājiem to ir grūti pieņemt, gan lietojums lēnāk ieiet. (Turpret aizguvumi uzliesmo kā sērga.)

Re, krievu valodā ievazājies aizguvums no angļu "look" - "лук". Ir masīvi argumenti par, ir piezīmes pret. Būtībā, arguments ir par to ka, redz, "look" apraksta šādu iespēju pārģērbties un saģērbties, kāda krieviem dzīvē nav bijusi, un tāpēc tam ir nepieciešams jauns vārds.
"«новый лук» — это для описания подобранных друг к другу предметов одежды и аксессуаров, создающих некое новое ви́дение: когда одна и та же девушка из пацанки в косухе превращается в бизнес-леди или наоборот."

Ironiski, protams, ir ka "лук" krieviski jau ir esošs vārds - ar vairākām nozīmēm: (šaujam)loks un sīpols. Ir pat jēdziens "saģērbies kā sīpols" - uzvilcis daudzas drēbju kārtas. Nu es pat no savas pozīcijas nevaru īsti argumentēt pret: ja gribat vārdam "лук" piekarināt vēl vienu nozīmi, "izskats", droši dariet tā! Būs jautrāk.

Lai gan, kāpēc nepiemeklēt esošu vārdu kas ir jau ar izskatu saistīts, un piekārt tam papildus nozīmi - ka ar to varēs apzīmēt kādu jaunmodīgu jēgu: "īpaša stila ģērbšanās un aksesuāru piemeklēšana".

(OK, varbūt man tas vienam ar valodu ir tādas attiecības, ka pēc vēlmes es varu, piemēram, vārdam "bilde" piekarināt visas tās nianses un noskaņas, kas ir aizguvumam "imidžs". Un tad teikt "viņš sev tādu bildi ir izveidojis", "tā ir viņa bilde", "es esmu vienkāršs, man nav bildes" - nevis runāt par imidžiem. Tas ir - vārds "bilde*" saglabā gan esošās nozīmes, gan arī tai deklarēju jaunu nozīmi un tai līdzi nākošās nianses! Vai arī labāk, vārdam "tēls".)


__________________________________
* papildus ironija: vārds "bilde" ir no vācu valodas "das Bild". Bet vācieši angļu valodas vārdus ievazāt ir vēl daudz naskāki par krieviem. "sich ein neues Image geben".
link19 comments|post comment

navigation
[ viewing | most recent entries ]