Janvāris 23., 2012
bengalaas | 11:40 - Motivācija Uzgāju netos interesantu rakstu par tā saucamo "overjustification effect", kas apgāž mītu, ka laimes un finansiālās stabilitātes pamats ir panākt, ka tev maksā par to, ko tu jau tā dari labprāt. Tb visus tos pamudinājumus padarīt savu hobiju par peļņas avotu 'n' stuff.
Pirmkārt, tātad, ir jāsaprot, ka motivācija iedalās iekšējā (es par to jūtos labs, gudrs, izpalīdzīgs, vajadzīgs, kompetents u.tml.) un ārējā (man par to labi samaksās, neizmetīs no dzīvokļa, neuzliks sodu, piešķirs brīvdienu u.tml.).
Ar ārējo motivāciju pietiek tikai noteiktam piepūles/ienākumu līmenim: samaksa darbojas kā motivators tikai līdz brīdim, kad ir apmierinātas pamatvajadzības. Ja tev ir jumts virs galvas, desa uz maizes un vari pārāk neiespringt uz teātra/koncertu biļetēm, tad viss kārtībā, taču, "tev par to samaksās" vairs nemotivē strādāt virsstundas.
Tālāk jau lielāku nozīmi iegūst iekšējā motivācija: vai tu jūties labi, darot šo darbu. Vai tu jūties vajadzīgs, gudrs, novērtēts, vai tavs darbs ir vajadzīgs sabiedrībai. Nodarbojoties ar hobiju, šāda attieksme nāk līdzi defoltā — tāpēc jau tas ir hobijs. Joks tāds, ka, ja tev par hobiju sāk maksāt, tad prieks zūd, jo tu pats vairs īsti nesaproti, vai dari šo darbu naudas vai patikas dēļ. Tas būtu pirmais secinājums.
Otrs būtu tas, kā šo situāciju apvērst otrādi: kā padarīt dienišķo darbu par hobiju, lai tu uz to ietu azartā mirdzošām acīm, strādātu sestdienās un, protams, arī svētdienās, nāktu klajā ar iniciatīvām un tā tālāk. Atbilde: "when you get rewarded based on how well you perform a task, as long as
those reasons are made perfectly clear, rewards will generate that
electric exuberance of intrinsic validation, and the higher the reward,
the better the feeling and the more likely you will try harder in the
future. On the other hand, if you are getting rewarded just for being a
warm body, no matter how well you do your job, no matter what you
achieve, the electric feeling is absent. In those conditions greater
rewards don’t lead to more output, don’t encourage you to strive for
greatness. [..] Rewards don’t have motivational
power unless they make you feel competent. Money alone doesn’t do that."
Tagad atliek izdomāt, kā justies kompetentai, strādājot ar tulkošanas birojiem, no kuriem nāk nauda, bet ne fīdbeks...
|
Reply
|
|
|