03:37 pm - Paskumji valsts svētki
Atšķirībā no krīzes gados daudzkārt dzirdētā "es mīlu šo zemi, bet ne valsti" es mīlestības cēlās jūtas spēju attiecināt arī uz valsti (pielikumā gan būtu never-ending saraksts ar maināmām un uzlabojamām lietām). Tomēr šī gada valsts svētku nedēļā esmu pieķērusi sevi pie domas, ka sarkanbaltsarkano lentīti pie mēteļa stiprināt negribas un patriotisma krāsās ietērptā pilsēta nespēj uzrunāt mani priecāties un izbaudīt šo laiku. Pērn gan sajūta bija citādāka. Kas tad mainījies šajā laikā?Kā pirmais prātā nāk vēlēšanas. Precīzāk, priekšvēlēšanu laiks, kas pavadīts Ukrainas notikumu rūgtajā mērcē. Un lai šis vēlēšanu ēdiens tiktu lieliem kumosiem naski norīts, tam virsū bagātīgi kaistīts "krievi nāk".
Satversmes preambula - ar virkni cēlu vārdu, kuriem ikdienā tomēr redzu pārāk daudz pretstatu darbos. Jau, nu, nerunājot par to, ka daļēji nejūtos piederīga šiem pamatlikuma grozījumiem.
Un pat vēl bēdīgāk - raugoties uz preambulu, nākas atcerēties valodas referendumu. Kas gan pēc tās sāpīgās pieredzes, neskaitot Satversmes papildinājumu, vēl ir mainīts, lai mēs būtu saliedētāki? Vai nav kļuvis vēl sliktāk (īpaši pirmā iemesla ietekmē)?
Protams, Zolitūdes traģēdija. Vai Tu boikotēji iepirkšanos Maximā, un, ja jā, tad to dari aizvien? Kāpēc ne? Vai ir pārliecība, ka Maximas pārdevējas saņem adekvāti lielākas algas un strādā cilvēciskāku režīmu? Vai traģēdijas skartā projekta attīstītājs apzinājies šo nelaimi tiktāl, ka nojaucis blakus esošo ēku?
Nedaudz pašai nesaprotamu iemeslu dēļ patriotisma simboli aizvien vairāk saistās ar Nacionālo apvienību, kura, šķiet, joprojām grib cilvēku dzīves pielāgot valsts idejai, ne valsti cilvēkiem. Neprecētos pāraudzināsim, gejus ignorēsim, bērnus izskolosim visvalstiskākajā un vistikumīgākajā veidā, lai arī ko viņi paši uz ielas un internetā uzzinātu.