alice - Komentāri

29. Aug 2006

[info]alice

17:04 - rozaa zaabacinji

Miss Zī, es izpildīju!
Sandra Baltruka, speciāli Dienai

Izsludināta pieteikšanās stipendijai Fulbraita skolotāju apmaiņas programmā — iespēja gadu mācīt Amerikā

Pink boots* — rādīdama uz saviem apaviem, mazajai japānietei saka Marta Žagare (28) Rūzvelta salas skolā Ņujorkā. Konstatējot, ka abām šodien kājās rozā zābaki, tas ir pirmais, kas angļu valodas skolotājai ienāk prātā, mēģinot nodibināt kontaktu ar nākamo skolnieci, kura saprot tikai dzimto valodu. Četrus gadus vecā Konoka skatās uz saviem gumijniekiem un atkārto — "pink boots". Tie ir pirmie vārdi, ko viņa apgūst angļu valodā. Vēlāk ar attēlu palīdzību latviešu skolotāja viņai pamazām iemācīs arī ciparus, krāsas, zvērus un citas frāzes.

M.Žagare ir viena no 147 Latvijas pedagogiem, kuri kopš 1992.gada devušies savu priekšmetu pasniegt Amerikā kā Fulbraita skolotāju apmaiņas programmas stipendijas laureāti. Gandrīz visas tās ir skolotājas, lielākoties no Rīgas, Liepājas, Jēkabpils, Talsiem un Dobeles, un prombūtnes laikā viņas aizvietoja pasniedzēji no Amerikas.

Katru gadu Latvijā šai stipendijai piesakās vidēji 15 cilvēku, bet uz ASV aizbrauc tikai divi aktīvi, radoši, motivēti, enerģiski un aizraut spējīgi skolotāji. Deviņu mēnešu dzīvošanai viņiem piešķir aptuveni 29 000 dolāru, kā arī apmaksā aviobiļeti un apdrošināšanu. Šogad skolotāji stipendijai ASV vēstniecībā var pieteikties līdz 1.decembrim.

Jāspēj ieinteresēt

"Īstenībā bija fantastiski," par veiksmīgo apmaiņu sajūsmā ir miss Zī, kā Martu Amerikā sauca kolēģi un skolēni, nespēdami izrunāt piņķerīgo "Žagare". Pedagoģei ar septiņu gadu pieredzi bija liels izaicinājums mācīt angļu valodu tiem, kuru valodā pati nerunā. Turklāt lielākā daļa no viņas 4—14 gadus vecajiem audzēkņiem bija iebraucēji no Vjetnamas, Korejas, Ķīnas, Indijas, Krievijas, Venecuēlas un daudzām citām valstīm. Mācību gada sākumā uz jautājumiem angliski viņi nespēja atbildēt neko.

"Es negribētu teikt, ka Ņujorkas bērni daudz atšķiras no mūsējiem. Slinkums un mājas darbu nepildīšana ir universāli neatkarīgi no tautības un valsts. Ja tu spēj skolēnus ieinteresēt un motivēt, viņi strādā." Sākumā Martai bija grūti pieņemt, ka klasē visas sienas jāaplīmē ar uzskates materiāliem, bet vēlāk Amerikas skolā viņa jutās novērtēta.

Profesija, ne dzīvesveids

"Īstos amerikānīšus" miss Zī iepazina krīzes situācijās — kad vajadzēja aizvietot kādu skolotāju. Pēc pirmās kolēģa aizstāšanas 7.klasē viņa stundu atguvās. "Pirmās 15 minūtes viņi bija relatīvi klusi. Domāju, ka ne ar ko netieku galā! No manas pieredzes, prakses un zināšanām nav nekā!" smaidot atceras skolotāja. Pamazām gan viņa pozīcijas nostiprinājusi, un gada beigās skolēni jau zināja, ko no miss Zī gaidīt. Tāpēc vēlāk klasē bieži izskanēja: "Miss Zī, es izpildīju!"

Atšķirībā no Latvijas Amerikā skolotāju uztver kā profesiju, nevis dzīvesveidu, stāsta Marta. Tur viņa iemācījusies atlicināt laiku sev. "Ir darbs, un ir laiks sev. Darbs beidzas, un es par to vairs neuztraucos." Kultūras programmu viņa izbaudījusi simtprocentīgi. "Ikviens cents, ko es iztērēju Amerikā, bija tā vērts," teic aktīvā izstāžu, mūziklu, teātru, kino un klubu apmeklētāja. "Āķis lūpā uz Ņujorku noteikti ir!" Tagad tikai jātiek pāri kritiskajam posmam — adaptācijai dzimtenē.

Nezināmo var apgūt

"Vislielākais ir cilvēciskais ieguvums un gandarījums, ka tur ieguvu labus draugus un ka mans darbs tika labi novērtēts," teic Liepājas 1.ģimnāzijas angļu valodas skolotāja Dagnija Deimante–Hartmane (44), kura uz ASV pilsētu Atlantu pagājušajā gadā devās kopā ar dēlu Arni (13) un tur pavadīja deviņus mēnešus. Grūtības gan sagādājusi dzīvošana aptuveni 40 minūšu braucienā no skolas, jo pilsētā nebija sabiedriskā transporta. Tāpēc Dagnijai ASV ieguva autovadītāja tiesības un par 3000 dolāriem iegādājās auto. "Skolas sistēma ir pavisam citāda. Sākumā jāaptver, kā jāizturas pret skolēniem un kādi ir vērtēšanas kritēriji," sākuma periodu Džordžijas štatā ilustrē skolotāja. Arī Arnim sākumā nav bijis viegli pierast, ka visi priekšmeti jāapgūst angliski. Tomēr viņš ieguvis draugus, ar kuriem sarakstās joprojām. "Galvenais, ko pusaudzis var iegūt — sajūtu, ka iespējams apgūt jebkuru svešvalodu. Un ka valodas nezināšanas nav šķērslis, lai cilvēki draudzētos," gandarīta ir mamma.

Skolēni respektē atšķirīgo

Mācīt angļu valodu 11—15 gadu veciem tīņiem no visas pasaules, kuriem tā nav dzimtā valoda, liepājniecei nav bijis viegli, bet interesanti gan. Skolēni viens pret otru izturējušies ar sapratni, respektējuši kultūras un reliģijas atšķirības. Skolasbiedri, piemēram, ar cieņu uztvēruši faktu, ka meitenīte no Somālijas katru dienu noteiktā laikā lūgusi Allahu.

Dagnijai gan bija jāiemācās tikt galā arī ar dažādām disciplīnas problēmām — skaļu uzvedību, negribēšanu mācīties, bravūru. "Tomēr tad, kad bērni saprata, ka viņi ir svarīgi skolotājam un ka es interesējos par viņa sekmēm, attieksme krasi mainījās. Ar sodiem to nevar panākt."

Interesantāk mācīties

Uz jautājumu — kā jūs tiekat galā ar vienu vai vairākiem nedisciplinētiem skolēniem? — jābūt gataviem arī citiem Fulbraita skolotāju apmaiņas programmas kandidātiem. Jāspēj atbildēt arī, kādēļ vēlaties braukt uz Ameriku, kādas inovatīvas metodes izmantojat un ar kādām ārpusklases aktivitātēm jūs varētu nodarbināt skolēnus?

"Pēc Amerikas pieredzes skolotāju angļu valodas zināšanas ir uzlabojušās un mācību metodika noteikti kļuvusi interesantāka," rezumē ASV vēstniecības izglītības konsultante Zanda Zemniece. "Atgriežoties daudzi skolotāji iegūst paaugstinājumu skolā."

Aizpildot nepieciešamo Fulbraita stipendijas dokumentāciju īpaša uzmanība jāpievērš arī esejai — motivācijas vēstulei, kurā kandidāts izklāsta līdzšinējo dzīves pieredzi un to, kādēļ gribētu braukt mācīt uz Ameriku. Skolotājam līdzi var doties arī bērni un dzīvesbiedrs. Atvasēm līdz 18 gadu vecumam tiks piešķirts 2000 dolāru pabalsts. Jārēķinās gan, ka, izņemot Čikāgu, Ņujorku un Sanfrancisko, Amerikā nav sabiedriskā transporta un ka, atgriežoties Latvijā, stipendiātam divi gadi būs jāpavada mācot un strādājot.

* Rozā zābaki — angļu val.

***

Informācija

Vairāk par Fulbraita stipendijām: www.usembassy.lv

Publicēšanas datums: Otrdiena, 2006. gada 29. augusts.
Rubrika: (3. lpp.)

http://www.diena.lv/karjeras_diena/lasit.php?id=284911

Read Comments

Reply:

No:
Lietotājvārds:
Parole:
Ievadi te 'qws' (liidzeklis pret spambotiem):
Temats:
Tematā HTML ir aizliegts
  
Ziņa:

Esi modrs! Lietotājs ir ieslēdzis anonīmo komentētāju IP adrešu noglabāšanu..