Pastkartes no svešām valstīm
 
[Most Recent Entries] [Calendar View] [Friends]

Below are the 20 most recent journal entries recorded in Papa de Jacques' LiveJournal:

  [ << Previous 20 ]
  Monday, May 25th, 2020
  10:06 am
  Aktuālais jautājums
  Vai te kādam ir bijusi pieredze ar mediāciju? Ir kādi ieteikumi, resursi kuros pasmelties un tā?
  Monday, May 18th, 2020
  4:29 pm
  Tikai vaicāju
  Ko cibā ir vērts lasīt - izņemot tos, kurus esmu jau piedraugojis?
  Saturday, May 16th, 2020
  1:58 pm
  Alkostatistika
  Es alkoholu lietoju gandrīz katru dienu, taču teju vai mikroskopiskos apjomos. Biedrs [info]pinjons jau ierēca par manis izdzertajiem apjomiem. Bet nu katrā ziņā domāju, ka esmu daudzkārt draudzīgāks pret savu rumpīti, salīdzinot ar vienu brālēnu, kurš faktiski katru piektdienu viens pats izlok 0,7 viskija. Ar kolu.
  Thursday, May 14th, 2020
  11:30 pm
  Gribas triumfs LV
  Latviju slavējošais raksts Foreign Policy, kuru, protams, ir nokārtojuši Latvijas valdības ministriju ierēdņi, ir labi iesaiņots. Spīd un laistās. Bet jābūt diezgan lielam pajolim, lai nesaprastu, ka tā ir visnotaļ brutāla propaganda. Dombrovskim arī bija veiksmes stāsts, pat grāmatu izdeva. Un kā vēlāk izrādījās? Aha, nemaz tik skaisti nebija gan.
  12:08 pm
  Mentālais fundaments
  Nezinu, kā jūs, bet es gatavojos uz to, ka šībrīža situācija turpināsies apmēram tādā pašā garā vismaz gadu. Virinās ciet un vaļā visādus ierobežojumus, bet pamatā kustība būs dikti ierobežota, ekonomika slīdēs (cerams, ne pārāk strauji) uz leju, autoritārisma izpausmes ies plašumā. Pozitīvais moments - daba un klimats var drusku uzelpot.
  Wednesday, May 13th, 2020
  10:07 am
  Vīrusu izskaušana
  Palasīju par bakām. Bakas, izrādās, ir vienīgais vīruss, ko patiešām izdevies izskaust. Nevis efektīvi apkarot, bet tieši izskaust, tā, ka vairs nav pat jāvakcinē. Šāds rezultāts tika sasniegts pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, lai gan vakcinēšana tika sākta jau 18. gadsimta beigās. Izskauda ar milzīgu vakcinēšanas kampaņu, kuru ieviesa, ak jā, tā pati briesmīgā PVO.

  Bakas bija briesmīga slimība ar 30% mirstību. Ļoti labi, ka tās ir izskaustas. Bet vai tiešām kāds nopietni domā, ka Covid-19 izskaudīs ar plašiem ierobežojošiem pasākumiem, pat bez vakcīnas? Līdzšinējā cilvēces pieredze neko tādu nesola. Protams, nevienam negribas mirt, un neviens nevēlas, lai mirtu viņa mamma vai vectētiņš. Taču tāda nu ir šī pasaule - bīstama, neprognozējama. Diezgan dumji ir visu laiku meklēt vainīgos, kurus kārt pie staba par to, ka cilvēki mirst no Covid-19. Un tas nekādā veidā nepalīdz risināt problēmu makrolīmenī.
  Monday, May 11th, 2020
  11:56 am
  Izskaustais vīruss
  Jaunzēlande esot sakāvusi vīrusu. Tikai jāuzdod svarīgs jautājums - un kas būs tālāk, kad atjaunosies starptautiskā aviosatiksme? Visiem, burtiski visiem, kas ielidos Jaunzēlandē, būs obligāti jāsēž totālā karantīnā 14 dienas turpat lidostā. Ja tā nebūs, tad vīrusa sakaušana Jaunzēlandē izrādīsies vien Pirra uzvara.
  11:13 am
  63 - Sixty-Three
  Chi Chi / Aftermath


  Boiling Water over open Flame, one might extinguish The other:
  The Superior Person takes a 360 degree view of the situation and prepares for any contingency.

  Success in small matters if you stay on course.
  Early good fortune can end in disorder.

  SITUATION ANALYSIS:

  Victory at the expense of another is a merciless taskmaster.
  The precarious balance here is reflected in the lines of the hexagram: each of the yin lines rests upon a strong yang line -- a seemingly perfect arrangement.
  But the scales will be tipped with the change of any one line.
  And there WILL be change.
  Tireless vigilance and an answer to every challenge -- that is the uneasy Seat of Power occupied by the conqueror.
  Friday, May 8th, 2020
  2:35 pm
  Karuselīgie viļņi
  Es nezinu, vai tā ir karma vai kaut kas manā personībā, vai arī abi divi - bet es visur iekuļos kaut kādos piedzīvojumos, radot pamatīgus viļņus līdz pat augstākajiem līmeņiem. Piemēram, ar savu publisko argumentēšanu pret preambulu es nonācu līdz tam, ka lielā konferencē mani no tribīnes lamāja gan Dainis Īvāns, gan Maija Kūle. Īvāns mani nosauca par zaļbiksi, Kūle vairs neatceros precīzi ko teica, bet kaut kas par izglītības līmeni un tamlīdzīgi. Tagad savukārt esmu aizdzindzinājies līdz Augstajam komisāram un viņa vietniecei, un man tiek piedāvāta mediācija. Nemaz nerunāsim par to, ka ar manu keisu ir nodarbojušies juristi Ženēvā un Bangkokā (varbūt vēl kur, bet to es nezinu).

  Kad šitas viss virpulis sākās? Sākotnēji tā nebija, man bija klusa, vienmuļa, bet pietiekami interesanta dzīve. Man šķiet, pagrieziena punkts bija pirms kādiem 10 gadiem. Kā tas karuselis iegriezās, tā arī nevaru izkāpt. Domāju, ka strādājot ANO kļūšu par kaut kādu pelēko kardinālu anonīmā uzvalkā. Bet nekā. Un viss tikai turpinās.
  Tuesday, May 5th, 2020
  11:24 am
  Attiecības ar organizācijām
  Nez kāpēc mana cieņa pret iestādi, kura atbildes termiņu kavē nu jau 10 dienas, ir izplēnējusi līdz zilumzāļu līmenim. Tā esot visur, tur neko nevarot darīt, esot vienkārši jāpieņem un jāņem vērā, ka tā notiek. Man nesanāk. Turklāt šāda cūciska rīcība ir jau otro reizi. Pirmajā reizē turklāt nevis vienkārši atbildēja novēloti, bet jau pēc termiņa beigām atsūtīja paziņojumu par to, ka iesniegums ticis noraidīts kā neizskatāms. Paziņojums gandrīz uz divām lapām, taču patiesībā tikai mazāk par puslapu ir formālā atbilde - tālāk seko izskaidrojumi, kurus, kā paši raksta, viņiem nemaz nevajagot sniegt, bet laipnības dēļ tomēr sniedzot. Izskaidrojumos bija vairākas nopietnas faktoloģiskas kļūdas. Uzrakstīju iestādei atbildi, kur uz tām norādīju. Uz to nekāda atbilde nav tikusi sniegta, pat ne tik daudz, ka vēstule saņemta.

  Iestādes reputāciju šāda rīcība nekādā mērā neuzlabo. Patiešām nesaprotu, kāpēc kāds vēlētos iestādei nodarīt šādu kaitējumu. Tas, ka cilvēki ne vienmēr rīkojas racionāli, ir skaidrs. Bet kāpēc būtu jārīkojas tik izcili stulbi?
  Monday, May 4th, 2020
  6:10 pm
  Ēšanas
  Es šobrīd piekopju 5:2.

  Kādi vēl ir varianti? Keto? Kādas pieredzes, atsauksmes?
  Thursday, April 30th, 2020
  4:47 pm
  Ja kāds vēl satraucas par Zviedriju
  Zviedrijā dzīve turpinās, alkohola bode vaļā, metro iet, šodien pat drusku uzspīdēja saulīte un temperatūra uzkāpa līdz +10. Ļoti maz cilvēku maskās. Ielās varbūt par kapeiku mazāk ļaužu, bet neteiktu, ka ir baigi tukšs. Un man personīgi pats svarīgākais, ka bērnudārzs strādā, nekādu ierobežojumu šajā ziņā nav. Tas ir pareizi un cilvēcīgi. Es domāju, ka slēgt skolas un bērnudārzus būtu kļūda. Dzirdēju, ka Latvijā 9.klases šogad nelikšot beigu eksāmenus. Es nezinu, kāpēc kāds šādi ir izlēmis, man šķita, ka pamatskolas izglītība ir obligāta un ir neatņemamas bērna tiesības - un kā tur var neietilpt beigu eksāmeni, man tiešām nav saprotams. Nemaz nerunājot par to, ka šobrīd nav pilnīgi nekādas skaidrības par to, kā tagad notiks iestāšanās vidusskolās. Lai gan ko nu es par to, uz mani konkrēti tas neattiecas (uz vienu no sievas dēliem gan), un es esmu pamatā apmierināts ar to, kas notiek Zviedrijā.
  4:44 pm
  Varianti
  Var jau būt, ka man tāpat kā [info]ingmars ir jāmet plinte krūmos un jāiet strādāt uz telefonu veikalu. Tikai jāizdomā, uz kuru. Un vēl jāizdomā, ko lai es CV rakstu par savu darba periodu aģentūrā, kas ir pēdējie pieci gadi - nu tā, lai viņi nepadomā, ka es esmu jucis, ar savām spējām un darba pieredzi nākot strādāt uz telefonu veikalu.
  Sunday, April 26th, 2020
  3:33 pm
  Nāves
  Tie, kas tik ļoti uztraucas par cilvēku nāvēm. Jā, katrs cilvēks ir vērtība, dzīvības jāsargā, utt utjp. Jūsuprāt Zviedrija upurē cilvēkus gluži kā uz altāra. Jūsuprāt Latvija to nedarot.

  Izklausās jau ļoti loģiski.

  Vienā valstī "viss ir vaļā" un, lūk, lūk, cilvēki mirst. Otrā valstī "viss ir ciet" un, lūk, lūk, cilvēki gandrīz nemaz nemirst.

  Bet izskaidrojiet man sekojošo. Kā ar Latvijas superpareizo pieeju varēja iet bojā tāds cilvēks kā Rolands Tjarve? Vai tad viņš kaut ko izdarīja nepareizi? Vai tad viņš, tik gudrs un izglītots cilvēks, nesekoja norādījumiem? Vai viņš tika ziedots uz kaut kāda altāra? Ja jūs sakāt, nē, nē, viņš vienkārši tāpat nomira, altāris tur ne tuvu nestāvēja, tā vienkārši gadās... Tad kur jūs redzat to altāri Zviedrijā?

  P.s. Šobrīt mani visvairāk interesē t.s. exit stratēģijas. Neesmu atradis neko jēdzīgu par Latvijas exit stratēģiju. Ja kādam ir kādi resursi, padalieties!
  2:03 pm
  Kapitālismi
  Kapitālisma mašinērija ir uzbūvēta tā, ka apstāties nedrīkst. Tātad jau pašā sākumā ir kļūda. Jo pat dievs strādāja ar pasaules radīšanu 6 dienas, bet septītajā atpūtās. Tagad vīruss piespieda visu ekonomiku pamatīgi sabremzēties, un uzreiz sākas sūdi. Vai nebūtu labāk šo dīkstāves brīdi izmantot pozā “kedas pret sauli”? Bet kaut kā nesanāk.

  Pilnīgi iespējams, ka nav tikai viens kapitālisms. Ir dažādi kapitālismi. Šībrīža kapitālisma versija nav īsti laba, jo gan ekonomikās cikliskās lejupslīdes, gan negaidītu krīžu radītas lejupslīdes rada pārlieku lielas negatīvas sekas.
  1:24 pm
  Krīzes
  2008. gada krīze Latvijā tika atrisināta ļoti efektīvi. Tā vismaz to pasniedza Dombrovskis, tika pat izdota grāmata par šo veiksmes stāstu. Šodien mēs jau diezgan daudz zinām par šī "veiksmes stāsta" negatīvajām blaknēm. Izskatās, ka pamatrisinājums - mehāniski griezt izdevumus - nebija optimāls.

  Nupat tviterī manīju, ka cilvēki šēro kaut kādu rakstu angliski par Latvijas drosmīgo un veiksmīgo Covid-19 apkarošanu. Atļaušos izteikt minējumu, ka ilgtermiņā atkal atklāsies, ka Latvijas pieejai bija nepiedodami lielas negatīvās blaknes.

  Publika tā vien gaida, ka es izteikšu salīdzinājumu ar Zviedriju? Lūdzu. Paskatieties, kā Zviedrija tika ārā no tās pašas 2008. gada krīzes, ko viņi darīja, un kāds bija rezultāts. Un tad paskatieties, ko viņi tagad dara Covid-19 sakarā. Atļaušos izteikt minējumu, ka ilgtermiņā Zviedrijas pieeja atkal izrādīsies labāka.

  Te krietna daļa lasītāju jau droši vien konstatē, ka es esmu arogants un pašnāvniecisks zviedru aizstāvis. Tāpēc te nu būs vēl pēdējā piebilde. Es esmu izteicis tikai un vienīgi minējumus. Var jau būt, ka es kļūdos. Bet kļūdās arī Toms Bricis savās laika prognozēs. Nebūsim fanātiķi. Šis ir lielo neskaidrību laiks, to ir vienkārši jāpieņem. Kas savukārt netraucē drusku pareflektēt par esošo, bijušo un gaidāmo.
  Tuesday, April 21st, 2020
  11:19 am
  Vai Zviedrija jau ir sabrukusi?
  Nē, joprojām stāv kā stāvēja.
  Wednesday, April 8th, 2020
  2:24 pm
  Skatījums no Zviedrijas, publicēts žurnālā IR
  Latviešu stāsti 2020. Valsts tiks galā

  Dažādās pasaules valstīs dzīvojoši latvieši stāsta par situāciju un noskaņojumu viņu pašreizējās dzīves vietās

  Jānis Rozenbergs Upsalā Zviedrijā

  Tik daudz svaigā gaisā kopā pavadītu stundu mums vēl nav bijis. Pēc koronavīrusa pandēmijas abi ar vīru būsim kļuvuši slaidāki un veselīgāki, jo dodamies pusdienlaika pastaigās pa mežu gandrīz katru dienu, desmit kilometru vairs nešķiet daudz. Daba palīdz aizmirst skarbo realitāti. Mazgājam rokas vēl cītīgāk, izejam tikai uz pārtikas veikalu, pēc iespējas strādājam no mājām. Ēdam daudz dārzeņu un augļu. Valdība mūs neaicina palikt četrās sienās, tieši pretēji — ja esi vesels un neesi riska grupā, kusties, bet esi atbildīgs un domā ar galvu.

  Pēc Novus aptaujām, 62% zviedru uzskata, ka valsts tiks galā ar vīrusu. Lielākā daļa uzticas veselības aprūpei un Sabiedrības veselības aģentūrai, pēc kuras rekomendācijām lēmumus šobrīd pieņem valdība. Zviedrija iet savu, no lielākās daļas valstu atšķirīgu ceļu, uzsvars uz katra cilvēka individuālo atbildību un spēju izvērtēt riskus. Šāda stratēģija pagaidām attaisnojas.

  Sabiedrības veselības aģentūras ģenerāldirektors Juhans Karlsons intervijā SVT noraida kritiku par pārāk maigiem ierobežojumiem: «Esam diezgan pārliecināti, ka izvēlamies ceļu, kurā vislabāk izvairāmies no infekcijas izplatīšanās, neradot daudz nelabvēlīgu faktoru. Nav nozīme tikai tam, cik mums inficēto ir bijis. Jāskatās arī tas, kas notika ar cilvēkiem, kuri bija ieslodzīti savās mājās, kas notika ar sabiedrības veselību. Arī skolu slēgšanas ietekmi uz veselības aprūpi. Labāku rezultātu nevar sasniegt ar aizliegumu, vismaz ne Zviedrijā, ir jābūt sabiedrības atbalstam un sapratnei.»

  Covid-19 testu līdz šim veica tikai pacientiem ar smagiem simptomiem, taču no šīs nedēļas analīžu veikšanu izvērš plašumā, sākot ar veselības aizsardzības darbiniekiem un tiem, kas strādā veco ļaužu aprūpē. Arī citi sabiedrības dzīvei svarīgu jomu darbinieki varētu tikt testēti drīzumā, otrdien paziņoja Zviedrijas valdība. Ieviests arī aizliegums apmeklēt veco ļaužu mītnes. Cilvēkiem ar vieglām pazīmēm tiek lūgts ievērot mājas karantīnu. Palikt mājās arī tad, ja ir saaukstēšanās simptomi. Slimības pabalstu no pirmās dienas uzņēmusies apmaksāt valsts, mājās bez slimības lapas var palikt pirmās 14 dienas. Attālinātās mācības notiek ģimnāzijās, pieaugušo izglītības iestādēs un universitātēs. Publiski aizliegts pulcēties vairāk par 50 cilvēkiem, noteikumu neievērošanas gadījumā draud sods. Cilvēki pāri 70 un riska grupas aicinātas palikt mājās. Zviedrijā drīkst iebraukt Eiropas Ekonomiskās zonas un Šveices pilsoņi.

  Visos reģionos notiek papildus intensīvās terapijas gultu veidošana. Bažās par straujo pacientu pieaugumu visvairāk skartais Stokholmas reģions izsludināja papildspēku uzņemšanu un dažu dienu laikā saņēma vairāk nekā 6500 pieteikumu no cilvēkiem ar medicīnas izglītību. Piepilsētas izstāžu kompleksā izveidotais pagaidu hospitālis ar papildu gultasvietām pagaidām vēl stāv tukšs.

  Viena no grūtākajām lietām ir pašizolācija. Mūsu draugs Jorans Bongs ir uztraucies: «Mazā Karlskrūna līdz šim ir salīdzinoši saudzēta, tāpēc pirmais Covid-19 nāves gadījums ir satricinošs. Veco ļaužu aprūpes namā, kur dzīvo mana mamma, nomira viens no iemītniekiem. Turpinājums — karantīna. Ļoti nepatīkami.» Maja Bonga ar vīru dzīvo Stokholmā: «Esam veseli, meita iet bērnudārzā, vīrs strādā no mājām, es darbā. Bet daudzi ir atlaisti no darba.» Jans Bjorkmans, pāri 70, jūtas ieslodzīts, lielu daļu laika pavada mājās. Izejot dārzā, pamāj kaimiņiem: «Kad satiekos ar kādu, man ir mazliet slikta sirdsapziņa, bet cenšos ievērot iestāžu aicinājumus palikt mājās.»

  Visi pauž atbalstu valdības noteiktajiem ierobežojumiem. Brita Kilandere, pensionēta medicīnas māsa vēl piekodina: «Nesēdi sociālajos medijos, tie sniedz informāciju, bet arī daudz spekulāciju un histērijas, kas veicina paniku. Tā reizēm bīstamāka par infekciju. Gudrākais — ievērot iestāžu ieteikumus.»

  Sabiedrība ar nodokļiem uztur valsti un pretī gaida kompetenci, uzticas lēmumiem. Stokholmā dzīvojošā Petra Iniņberga uzsver, ka daudzi nesaprot zviedru mentalitāti: «Es uzticos, uzskatu, ka viņi izvilks mūs cauri grūtībām. Zviedrija aizsargā katru cilvēku labāk nekā daudzās citās valstīs.»

  Anna Sofija Os Bodīna, strādā vadošā amatā veselības aprūpes jomā Jēvleborjā: «Kā nodrošināt aprūpi pacientiem gadījumā, ja liela daļa personāla saslims? Apstākļi mainās katru dienu.» Krīze izgaismo to, ka veselības aprūpei trūkst resursu gan ikdienā, gan krīžu laikā. Anna Klaucāne, anestezioloģe Akadēmiskajā slimnīcā Upsalā: «Jāveic medicīnas sistēmas izmaiņas. Varbūt nākamreiz pateicībā par darbu aplaudēsim bankām, bet vairāk naudas tomēr novirzīsim medicīnai.»
  1:53 pm
  Fakti un fantāzija.
  Heda par Zviedrijas valsts epidemiologu.

  "Salīdzināt viņu un Ugu Dumpi, ir kā salīdzināt neprātu ar saprātu."

  Uga Dumpis par Zviedriju.

  "Ir tāds naivs priekšstats — ja viss apstāsies divas nedēļas un visi pasēdēs mājās, tad pamodīsimies citā Latvijā. Pēc tam varēs sākties bizness, visi varēs sportot. Nebūs tā. Honkongas piemērs to pierādīja. Viņi apstādināja visu, tad palaida vaļā, un atkal viss sākās no jauna. Ir jāiemanās dzīvot, skatoties — kas mums jāapstādina, bet kas varbūt jālaiž vaļā. Jo mums ir jādzīvo. Šī situācija var turpināties pusgadu un pat vairāk.

  Angļi, kas visneprātīgāk piegāja un it kā gribēja izslimdināt visu populāciju, tagad arī jau domā, ka līdz jūnijam paralizēs visu, varbūt pat līdz oktobrim. Saka, ka zviedri neuztraucas. Zviedri uztraucas pamatīgi, viņi arī tūlīt visu apstādinās.

  Nezinu, vai ilgtermiņā mēs vinnēsim vai zaudēsim, bet pagaidām man šķiet, ka šī novilcināšana ir devusi rezultātus. Mūsu cilvēki tomēr staigā apkārt, dzīvo. Veikali ir pilni ar pārtiku. Mūsu reanimācijas nodaļās īsti nav pacientu. Ir pāragri teikt, kurš būs vinnētājs, bet es domāju, ka mums iet tīri labi. Taču nezinu, kas notiks nākamnedēļ."
  (IR)

  "Ņemot vērā, ka Latvijas slimnīcu infrakstruktūra un medicīniskā personāla resursi pēdējos gados ir novājināti un prasa nopietnu pārstrukturēšanu, lai tiktu galā ar pieaugošu pacientu plūsmu, diez vai būtu lietderīgi atcelt Covid-19 epidēmijas dēļ valstī noteiktos ierobežojumus, šādu nostāju aģentūrai LETA pauda Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis.

  “Mēs nevaram atļauties riskēt, kā to dara Vācija un Zviedrija, kuru lieliski attīstītās intensīvās terapijas nodaļas ir plānveidīgi gatavotas šādiem pārbaudījumiem,” izteicās speciālists un atzīmēja, ka Covid-19 jomā situācija joprojām ir nestabila. Infektologs domā, ka Latvijā ieviestie ierobežojumi ir salīdzinoši nelieli uz citu valstu fona."
  (LA)
  10:14 am
  Secinājums
  Redzot, ko raksta heda, es atļaujos secināt sekojošo - tikko robežas vairs nebūs slēgtas, viņa pārvāksies uz citu valsti. Jo Zviedrija ir absolūti vissliktākā vieta zemes virsū. Nav jau arī nekur dikti tālu jābrauc, var taču dzīvot tepat blakus Norvēģijā, kur atšķirībā no Zviedrijas viss ir pilnīgā kārtībā.
[ << Previous 20 ]
About Sviesta Ciba