makonu_kalns -
January 10th, 2015
02:44 am

[Link]

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
"Izveidojot un apkopojot žargonismu skaidrojošo vārdnīcu pa atšķirīgām vecumgrupām, es secināju, ka vairāk žargonismu tomēr lieto gados jaunāki cilvēki. Atšķiras arī paši lietotie žargonvārdi. Jauniešiem vecumā no 15 – 20 gadiem tie ir vairāk saistīti ar skolas vai augstskolas dzīvi, dažādiem saviesīgiem pasākumiem un aktualizētām lietām, kā piemēram, dators, internets utt. Liela daļa no jauniešu praktizētajiem žargonismiem ir dažādi izsaucieni, kas apzīmē veiksmi vai neveiksmi, prieku, bēdas un citas emocijas atšķirīgās dzīves situācijās, piemēram, bļin! kruta! pofig! Tāpat sastopami ļoti daudz “modes vārdiņu”, piemēram, džeks, forši, biezais. Liela daļa no “modes vārdiņiem” ir salīdzinoši jauni vārdi (rullēt, iečekot, arī burziņš) vai jau labi pazīstami vārdi, kas pēdējos gados ieguvuši citu nozīmi un pat vairākus skaidrojumus.
Vecumā no 21 – 40 gadiem žargonvārdu krājums nedaudz mainās. Leksikā parādās vairāk dažādu izbrīna saucienu un izteicienu, kas lielākoties saistīti un nāk no vācu valodas, kā piemēru var minēt: jopcik! johaidī! Jauniešu vidū tomēr šāda tipa teicienu nav, protams, ar izņēmumiem kā jau jebkur. Tomēr aptuveni 40 - 50 % no žargonvārdu krājuma aizvien sastāda tādi paši vārdi kā jauniešu žargonā. Raksturīgākie ir tā saucamie “modes vārdiņi”, kas principā iekļaujas jebkuru vecuma cilvēku leksikā, jo tiek tieši vai netieši popularizēti gan tautas aprindās, gan masu informācijas līdzekļos.
Līdzīgi kā iepriekš apskatītajā cilvēku grupā, arī aptaujāto personu vidū, kuru vecums pārsniedz 41 gada robežu, populāri ir vairāki izteicieni, kuriem ir cieša saikne ar vācu valodu. Aizguvumu, šajā gadījumā jau barbarismu, no vācu valodas ir krietni vien vairāk, piemēram, štelle, štrāfe, zapte u.c., kas vecākajiem cilvēkiem (kuri ir vecāki par 55 gadiem) noteikti ir saistīts ar pirmskara laiku Latvijā, kad vēl no 19. gs. liela ietekme uz latviešu valodu bija saglabājusies vācu valodai. Rusicismu nav vairāk kā jauniešu leksikā, iespējams, pat mazāk, neskatoties uz to, ka divdesmitgadīgi jaunieši Padomju laikā ir dzīvojuši krietni vien īsāku laika posmu. Interesanti, ka vārdu girla, kas ir angliskas cilmes vārds lieto vairāk cilvēki, kas vecāki par 50 gadiem, nevis jaunieši, kas ir daudz vairāk un ciešāk saistīti ar angļu valodu.
Izdarot secinājumus, varu apgalvot, ka manis izvirzītā hipotēze, ka vairāk žargonismu lieto gados jaunāki cilvēki, ir apstiprinājusies, jo arī aptaujās vienīgie cilvēki, kas atbildēja, ka nelieto vai cenšas nelietot žargonismus, bija vecāki par 31 gadu. Apstiprinājās arī otra hipotēze, ka tieši jauni cilvēki galvenokārt veido jaunus, vēl nedzirdētus žargonismus vai arī piešķir citu nozīmi jau sen sarunvalodas apritē nonākušiem žargonismiem, bet pārējie sabiedrības locekļi pārņem jaunos vārdus un izmanto tos savā leksikā."


Tāds Mākoņu kalns bija laikam 10.klasē - izcils zinātniski (!!!) pētnieciskais darbs.

(Leave a comment)

Powered by Sviesta Ciba