mena ([info]mena) rakstīja,
@ 2008-02-05 10:51:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Par nodokļiem (vidējais aritmētiskais mietpilsonis - es)
Ieraudzīju Šo rakstu,

http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/regionos/article.php?id=533506

un atcerējos, ko nodomāju no rīta, klausoties par dažu pagastu vadītāju izstāšanos no Jaunā laikā, jo "grūti dabūt finansējumu, ja neesi pareizajā partijā."

Es vienkārši padomāju - tā mistiskā "nauda"/"finansējums" - tie taču ir mūsu nodokļi. Mūsu kopīgi samestā naudiņa. Pie kam naudiņa tiek mesta kopīgā katlā, lai pēc tam gudri cilvēki, šajā teritorijā, ko sauc par Latviju, un kurai "jābūt brīvai" veiktu šīs naudiņas apsaimniekošanu. Acīmredzot šī "brīvība" tieši tas arī ir - naudas apsaimniekošana pašiem. Nu tā kā - nevis maksājam namu pārvaldei, bet veidojam savu namu apsaimniekošanas kompāniju un paši maksājam, un paši domājam, vai siltināsim māju, vai ne.
Es teikšu godīgi, es maksāju 25% iedz. ien. nodokli no saviem ienākumiem (nu jā, mīnus neapliekamais minimums, mīnus soc. apdrošināšanas obl. iemaksas). Teorētiski es pat zinu, ka esmu rīdziniece, un tas viss aiziet "Rīgai". Vēl es maksāju 18% PVN no katra pirkuma, izņemot grāmatas un, ja nemaldos, medikamentiem. Par IIN - es te dzīvoju, un izmantoju šīs valsts un pilsētas infrastuktūru - sākot no ielu apgaismojuma un beidzot ar to pašu medicīnu, un TĀ padomojāt, man nav žēl maksāt tos nodokļus. Jo, teorētiski - viss taču atnāk atpakaļ. Pat ja par manu nodokļu naudu tiek celts tilts, vai kārtīga bomžu patversme. Problēma ar šo visā visumā labo apziņu rodas tad, kad tiek paziņots, ka tilts ir pasaulē dārgākais. Bet nu labi. kam negadās. Es arī varu aiziet uz veikalu, nopirkt apelsīnus par 2 LS, bet izrādās, ka tirgū tādi paši apelsīni ir pa 0,50 LS. Nu labi, neapdomīgi, nesaimnieciski, bet gadās. Toties ir apelsīni (tilts).

Vēl es apmēram nojaušu, ka IIN nodoklis "aiziet" ne tikai Rīgai. Atkal naudiņa satek kaut kādā kopīgā katlā, kuru pēc tam gudrie cilvēki sadala, pēc kaut kādiem principiem, (godīgi) Rīgai, Cēsīm, Bauskai, Talsiem un Tukumam, utt. ielu apgaismojumam, medicīnai, skolai, ugunsdzēsējiem utt.
Kur paliek PVN pēc "kopīgā katla"- man godīgi sakot nav ne jausmas.

Un tagad arvien biežāk un biežāk informācijas telpā izskan tas, ka no kopīgā katla naudiņa netiek dalīta "pēc kaut kādiem principiem (godīgi)", bet gan - pēc tā, kurā partijā ir attiecīgās pilsētas (pagasta) galvenais gudrais cilveks. Un es šito nesaprotu. Un man kaut kā dīvaini un dusmīgi paliek. Es neesmu tik gudra, es nespēju izdomāt, - ko tas nozīmē?? Es tikai saprotu, ka naudiņa netiek dalīta "pēc kaut kādiem principiem (godīgi)", (pie kam šos principus ir izdomājuši tie paši gudrie cilvēki), bet kaut kā greizi. Ja gudrie uzreiz būtu izdomājusī, ka naudiņu dalīs pēc tā, kurā partijā ir attiecīgās pilsētas (pagasta) galvenais gudrais cilveks, man nebūt par ko dusmoties. Vai ne?? Jeb tas jau kaut kā neatbilstu "brīvībai"??
Es tikai iedomājos, ka ja teiksim pilsētiņas x iedzīvotājs, arī godīgs nodokļu maksātājs, savu naudiņi ieliek kopīgā katlā, bet no šī katla dabū arā - neko, tikai tāpēc, ka viņa "nama apsaimniekotājs" nepieder pie kaut kādas "īpašas cilvēku grupas", bet turpat blakus pilsētiņā y, kuras "nama apsaimniekotājs" pieder pie šīs "īpašās cilvēku grupas", dabū "naudiņu" no kopīgā katla visam, ko iedomājas, ko es domātu šī pilsētiņa x iedzīvotāja vietā?? Es domātu: 1) ka esmu sodīta par to, ka izvēlējos "namu apsaimniekot" pie "īpašās cilvēku grupas" nepiederošam cilvēkam. 2) eee?? aaa?? Kas notiek?? 3) a moška nama apsaimniekotājs točna ir kaut kāds debīls?? 4) gan jau kaut ko vēl padomātu. :)

Un tagad par tiem Īrijas pelnītājiem, nodokļu nemaksātājiem. Hmm, es pat nezinu, varbūt pat patiešām kaut kā pareizāk būtu, ja viņi samaksātu, jo tāpat jau brauks atpakaļ, izmantos Latvijas ceļus, medicīnu, utt. Vai, galu galā, lai jau maina pilsonību, ja jau grib dzīvot citā "klubiņā" (valstī). Bet no otras puses, kāda joka pēc lai viņi maksātu, ja regulāri tiek pirkti apelsīni pa 2 Ls, un ja ir kaut kāda "īpašā cilvēku grupa", kas neievēro "principus (godīgos)", kurus pati ir izdomājuši, kā šo "naudiņu" izlietot tā, lai viņiem gribētos braukt atpakaļ uz savu pilsētiņu x, jo galu galā - Latvija ir "brīva" - mums ir pašiem savu "apsaimniekotāji". A kāda joka pēc lai es maksātu??

Un vēl piebildīšu, ka Latvijā ir PARTIJU vēlēšanu sistēma, un neviens to nav atcēlis. Bet S. Kalniete vakar pa TV teica, ka cilvēki ir balsojuši PAR VIŅU. Es ieplētu acis, un domāju, vai gadījumā nav "jāsāk kriminālprocess" par kaut kādu "valstiskuma un tās iekārtas graušanu", vai ko tādu??


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]chimera
2008-02-05 11:59 (saite)
pie pēdējās rindkopas ļoti, ļoti smējos :)

(Atbildēt uz šo)


[info]omeega
2008-02-05 12:24 (saite)
Cik zinu, ar naudas dalīšanu ir nedaudz citādāk. Līdz pagājušajam gadam nebija nekādu kritēriju, pēc kuriem nosaka kurai pašvaldībai nauda vairāk/mazāk vajadzīga. 2007. g. kritērijus izstrādāja un pieņēma (laikam, kad Kučinskis bija RAPLM'ā), bet diemžēl, pēc kritērijiem atlasītie projekti bija jāapstiprina Saeimā, kur atradās gudrinieki, kas tos nokritizēja (gan objektīvi, gan ne) un beigu beigās saraksts tika mainīts un papildināts. Vārdu sakot, viss balstās uz Saeimas deputātu zināšanām par stāvokli uz vietām (un tā kā viņi ir ievēlēti no kāda apgabala, viņiem būtu jāzina) un "caursišanas" spējām. Diezgan loģiski, ka tie, kas spējīgāki, nekaunīgāki, labākām pārliecināšanas. T.i. Saeimas deputātiem ir reāli jāraujas, lai dabūtu naudu savām pašvaldībām un JL vaimanas, ka "mums nedeva" nav gluži vietā - jo viņi lepni sēdēja opozīcijā un neko nedarīja. Es labi saprotu aizgājušo JL pagastveču sūdzības, ka tie, kas Rīgā neko nedara.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]mena
2008-02-05 12:31 (saite)
Nopietni līdz 2007.gadam nebija nekādu naudas dalīšanas kritēriju?? Tas ir kā??

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]omeega
2008-02-05 12:40 (saite)
Jā, cik saprotu, tieši tā. Pirms tam, kā noprotu, dalīja pēc "revolucionārās sirdsapziņas" (t.i., ja tā pavisam godīgi, tad JL vajadzēja par to sākt sūdzēties, kad viņi bija valdībā, nevis tagad, kad palika apdalīti). Par to jau arī visādi mediji rakstīja. Latvijas avīzē laikam bija apjomīga publikācija un lūk, piemēram, arī var palasīt: http://www.delfi.lv/archive/article.php?id=19658895

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mena
2008-02-05 13:07 (saite)
visi cepas, bet vidējais pislonis īsti nesaprot, par ko. Visi slikti.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ritvars
2008-02-05 12:50 (saite)
Ar pašvaldībām ir tā.
Pirmkārt, ir pašu ieņēmumi, pārsvarā IeIeN. Ar to būtu jāspēj veikt savas funkcijas, galu galā runa ir par paš-valdību.
Taču, otrkārt, vēsturiski izveidojies, ka Latvijā ir pulka pašvaldību, ko piebaro uz citu pašvaldību rēķina - to sauc par pašvaldību izlīdzināšanas fondu. Tas ir viens no galveniem cēloņiem, kāpēc tik grūti ar pašvaldību reformu: ja tās būtu savā vaļā, jau priekš 15-10 gadiem būtu bijušas spiestas apvienoties pašpietiekama lieluma pašvaldībās.
Treškārt, centrāle (MK, Saeima) pēc saviem (tas ir, vairākuma) ieskatiem var aplaimot atsevišķas pašvaldības ar mērķfinansējumu. Šis, es domāju, nav izskaužams, jo naudas visiem visam nekad nepietiks, bet automātiski došanas kritēriji nav iespējami.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]mena
2008-02-05 13:02 (saite)
Nu ja, "pašvaldību izlīdzināšanas fonds" tavā tekstā = "kopīgais katls" - manā tekstā = arī mans IIN.

Un man nav nekas pretī, ka par to tiek darītas visādas labas lietas viscaur Latvijā.

A no kurienes tad rodas nauda "mērķfinansējumam"??

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ritvars
2008-02-05 13:28 (saite)
IeIeN vēl nav pavisam kopīgais katls, bet pustūkstotis dažāda lieluma katliņu pa Latviju. Pašvaldību izlīdzināšanas fonds nozīmē, ka var pastāvēt pašvaldības, kur pārvaldei tērē pusi pašu ieņēmumu. Mērķfinansējumam nauda nāk no pavisam kopīgā katla (PVN u.c.), bet tam vajag vēl īpašus lēmumus par tērēšanu tieši pašvaldību ekstrās.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mena
2008-02-05 13:46 (saite)
:)) Es, kā grāmatvede zinu, ka uzņēmumi IIN skaita uz diviem kontiem - Rīgā dzīvojošie darba ņēmēji un Rīgā nedzīvojošie darba ņēmēji. Tā kā tikai Rīgai ir savs katls, viss pārējis - kopā. :)) (Vēl esmu dzirdējusi, ka Ventspilij vai Liepējaia esot "savs katls", bet viss pārējais, kopā, kopā)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ritvars
2008-02-05 13:53 (saite)
Un kā skaita Sedā? Rīgai un pārējiem vai Sedai un pārējiem?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mena
2008-02-05 13:59 (saite)
Rīgā un pārējiem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mena
2008-02-05 14:08 (saite)
http://www.vid.gov.lv/default.aspx?tabid=11&id=526&hl=1

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?