Februāris 25., 2011
| 14:18 Es reāli, konkrēti un nepavisam nesaprotu cilvēkus, kas cepjas cepas par pakāpenisku pensijas vecuma celšanu. JA ir sakārtots pilnvērtīgs sociālais atbalsts citām grupām, tad es neredzu iemeslu, kāpēc cilvēks nevar strādāt līdz 70 gadu vecumam. - Cilvēka dzīves ilgums palielinās, un arī darbaspēju vecums palielinās. Tie aptuveni 60gadnieki, ko pazīstu, ir pilnīgi darbaspējīgi, pie spēka un saprašanas, un man ne par vienu no viņiem negribas teikt "nabaga Vecais Cilvēks, cik viņam grūti". Dažiem no viņiem ir pilnīgi kakains darbs, bet lielākajai daļai no 20gadniekiem, kurus es pazīstu, ir vēl daudzkārt kakaināks darbs. T.i., nav objektīvu iemeslu, kāpēc 60gadnieki nevarētu strādāt (pat ja ir objektīvi iemesli negribēt). - No otras puses, vajag sakārtot darba maiņas, pārkvalificēšanās utt. sistēmu, jo ap 50-60 gadu vecumu problēma ir ne tik daudz darbs, cik neapskaužamā situācija, ja tu darbu zaudē un tevi tādu "vecu" nekur citur neņem - un tas jau nu gan ir vairāk saistīts ar kultūru, ne objektīvām darbaspējām. Problēma ir jārisina, bet to nevar atrisināt, turot zemu pensijas vecumu - tāpat kā dzimumu diskrimināciju nevar risināt, piešķirot visām sievietēm kompensāciju par to, ka viņām ir zemāka vidējā darba alga, salīdzinot ar vīriešiem. (Lai gan nebrīnītos, ja kāds ierosinātu šādas izmaiņas.) - Invaliditāte/vecuma slimības ir cits stāsts, un tur noteikti vajadzētu lielākas naudiņas, nevis tās kapeikas, kas tagad tiek atvēlētas. - IMO pensionāru situāciju vajadzētu skatīties kontekstā ar to, vai un cik viņiem ir ģimenes atbalsts. T.i., ja 70 gadus vecam cilvēkam ir bērni un mazbērni, tad viņu pienākums ir parūpēties par vecākiem/vecvecākiem, un, ja nerūpējas, tad ir pilnīgi normāli piedzīt no viņiem uzturlīdzekļus. Īpašas rūpes valstij būtu jāizrāda par tiem pensionāriem, kas ir vientuļi vai dzīvo maznodrošinātā ģimenē. - Promska būtu ļoti stilīgi izdomāt veidu, kā iedot papildus naudiņas tiem pensionāriem, kas nevis virpina kāju īkšķus, bet būtisku daļu sava laika iegulda mazbērnu un mazmazbērnu auklēšanā, aprūpē un audzināšanā vai citos sabiedriski derīgos darbos :), bet šito noteikti būtu ļoti grūti implementēt dzīvē.
|
Comments:
pakāpeniska pensionēšanās vecuma paaugstināšana ir loģiska, ja vien tā nepārsniedz vidējo dzīves ilgumu. tas ir mans viedoklis.
patiesībā jau pensijas laiks būtu rēķināms pēc formulas "cik gadus vidēji nodzīvo cilvēki, kas ir nodzīvojuši līdz pensijas vecumam", ņemot vērā to, ka vidējā dzīves ilgumā tak ierēķina visus nomirušos zīdainīšus un tamlīdzīgi. T.i., ja tu esi izdzīvojis līdz 60 gadiem, tava varbūtība nodzīvot līdz 80 ir stipri lielāka nekā vidējā statistiskā varbūtība, ne tā?
atzīstos, ka nezinu, pēc kādas formulas pensijas vecumu rēķina tagad, bet šāds priekšlikums izklausās pietiekami saprātīgs.
nu, sāksim ar to, ka pensijas vecumu pēc būtības nedrīkst celt ātrāk kā pusgadu gada laikā, ja negrib masu grautiņus ;)
ielīdu Centrālās Statistikas pārvaldes datubāzē. tur publiski pieejamai informācijai esošais vidējais mūža ilgums nav pieejams, bet ir pieejams Iedzīvotāju paredzamais vidējais mūža ilgums, kas man pat šķiet interesants rādījums. i tago tam pašam 2006. gadam vīriešiem (vecuma grupa 0) tas ir 65,9 gadi, bet sievietēm (vecuma grupa 0) - 76,8. savukārt 2009. gada vīriešiem (vecums 0) tas ir 68,3 gadi, bet tās pašas vecumgrupas sievietēm 78,1 gads.
tagad cita vecumgrupa - 30 gadi. tai pašā 2009. gadā vīriešiem paredzamais mūža ilgums ir 40,1 gads, bet sievietēm 49,2 gadi, t.i. tiek plānots, ka uz pensionēšanās laiku puse no cilvēkiem, kam būtu jāsaņem pensija, būs jau apmiruši.
nujanu, that's the whole point tbš pensija jau nav tipa "nauda, kas tev pienākas pirms nāves", tā ir "nauda, kas pienākas cilvēkiem, kas nezināmu iemeslu pēc velk dzīvību brīdī, kad citi domā, ka būtu labāk un žēlsirdīgāk, ja šie cilvēki nomirtu vai vismaz viņiem būtu mazāk jāmokās" - kā lielākā daļa sociālo atbalstu
vaitadne?
30+40=70 30+49=79
vismaz tā pēc manas loģikas sanāk, a to no kurienes tad viņi to vidējo mūža ilgumu dabū, ja visi, kas nodzīvo līdz 30 gadiem, apmirst 40-50 gados? :D
jā, i tago man tiek paredzēta nomiršana kā reizi uz pensionēšanos.
nodzīvosi vēl desmit gadus, un tavas izredzes padzīvot pensijā palielināsies, jo no statistikas tiks atskaitīti tie, kas apmirst šo desmit gadu laikā. un tā tālāk.
t.i., ņemam 10 cilvēkus, ik pēc desmit gadiem viens nomirst (par provi, nomirst vecumos 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100) piedzimstot paredzamais vidējais mūža ilgums ir (10+20+30+40+50+60+70+80+90+100)/10=55 gadi 11 gadu vecumā viens jau ir nomirījis, līdz ar to pārējo paredzamais vidējais mūža ilgums ir (20+30+40+50+60+70+80+90+100)/9=60 gadi 21 gadu vecumā nomirījuši jau divi, ergo paredzamais vidējais mūža ilgums ir (30+40+50+60+70+80+90+100)/8=70 gadi ... 61 gadu vecumā dzīvi palikuši tikai četri, paredzamais vidējais mūža ilgums ir (70+80+90+100)/4=85 gadi 71 gada vecumā paredzamais vidējais mūža ilgums ir (80+90+100)/3=90 gadi
un tādā garā tbš jo ilgāk dzīvo, jo lielāks kļūst ir paredzamais vidējais mūža ilgums, ergo ir jēga skatīt statistiku tuvāk pensijas vecumam, nevis tavā nožēlojamā zaļknābja vecumā
labi, no tās pašas tabuliņas. 2009. gada. 70-gadīgo grupai paredz, ka vīriešiem vidējais mūža ilgums būs 10,7 gadi, bet sievietēm 14,3. 90-gadīgo grupai: vīriešiem 3,5, bet sievietēm 3,7. tā kā samazināšanos statistikas pārvalde iekļauj, bet mana varbūtība nesagaidīt pensiju pagaidām ir tāda pati kā pārējiem trīsdesmitgadniekiem. un man nav nekāda pamata uzskatīt, ka es būšu tas izredzētais, kurš nenomirs ātrāk par kā citi, bet dzīvos ilgi, jo ilgi.
nujā, bet ja tu nomirsi, tad jau tev pensiju nevajadzēs ;)
savukārt tā nauda, kuru es tagad cītīgi maksāju nodokļos, paliks bez atdeves. un mirstot es čortošos, ka būtu varējis nepalaist garām virkni nerealizētu iespēju, jo tieši tā nauda, kas ir aizgājusi valsts kopējā katliņā, būtu noderējusi.
tā nauda aiziet invalīdiem, maniem (un citiem) bērniem, visādiem veciem cilvēkiem (gan pazīstamiem, gan nepazīstamiem), paziņām bezdarbniekiem utml
vismaz tā es uztveru šitās socnaudiņas - nevis kā ieguldījumu savai nākotnei (kas ir pilnīgi idiotisks ieguldījuma veids), bet kā ne-brīvprātīgu ziedojumu tiem, kuriem šobrīd vajag un zināmu solījumu, ka, ja man vajadzēs, tad es arī dabūšu. Bet, ja nevajadzēs, tad neņaudēšu iz sērijas "bļin, kāpēc man nav pirmās grupas invaliditāte, par ko es te nodokļus maksāju".
es zinu, kur tai naudai, ko es tagad maksāju, jānokļūst. tikai man brīžiem rodas sajūta, ka tur nokļūst mazākā daļa no tās, lielākā daļa šķiet "izšķīst" visādu birokrātisku papīru apķēpāšanā. savukārt lv politiķi paši postulē, ka godīga nodokļu maksāšana ir ieguldījums pensijā (labi, politiķu publiskie izteikumi ir kaut kas, ko labāk neanalizēt, ja negrib nojūgties).
godīgums šitajā visā šļurā ir pilnīgi cits stāsts, par ko labāk nedomāt :)
From: | slikts |
Date: | 25. Februāris 2011 - 17:07 |
---|
| | | (Link) |
|
"ja 70 gadus vecam cilvēkam ir bērni un mazbērni, tad viņu pienākums ir parūpēties par vecākiem/vecvecākiem, un, ja nerūpējas, tad ir pilnīgi normāli piedzīt no viņiem uzturlīdzekļus"
lūdzu, paskaidro sīkāk, kā tieši tu to iztēlojies un kāpēc tas ir "normāli"
tas ir tieši tikpat normāli kā tas, ka es mēnesī tērēju saviem bērniem vairāk nekā valsts šobrīd piešķirto 15 latu plus virtuālās nodokļa atlaides apjomā, kā arī gada laikā pavadu ar viņiem kopā vairāk nekā 3 dienas (kas tiek piešķirtas kā atvaļinājums).
starp citu, likumdošanā pastāv opcija piedzīt uzturlīdzekļus no bērniem (situācijā, kad pats nevari sevi nodrošināt, ja nemaldos), vnk to reti izmanto.
nu galvenais, lai mani vecāki šito neuzzina, jo es viņiem naudu nedodu un nedošu, kamēr neiemācīsies pēdējo kapeiku nenospēlēt, which is about kad pūcei aste ziedēs.
es domāju, ka šajā keisā pie uzturlīdzekļu piedziņas tu varētu rāmu garu izspēlēt "nespēj atbildēt par līdzekļu izlietošanu" kārti un vai nu pievākt viņu pensiju, vai vismaz nevis dot naudu, bet apmaksāt kautkādus rēķinus vai nopirkt kartupeļus un eļļu.
vismaz, pieprasot uzturlīdzekļus bērnam, ir jāatskaitās par katru kapeiku, līdz ar to taviem senčiem būtu jāpierāda, ka viņi par to naudu tiešām kaut ko jēdzīgu nopērk un ka viņiem tiešām nav pašiem sava piķa/ar šo piķi nevar normāli iztikt. tā vismaz es pieņemu.
bet neesmu jurists, un vispār viss šis ieraksts da diskusija ir vairāk par to, kā es konceptuāli saprotu sociālo taisnīgumu.
protams, ka diskusija ir par to, bet man vienalga pie tā komenta kājas aukstas palika :)
| From: | bozena |
Date: | 25. Februāris 2011 - 18:16 |
---|
| | | (Link) |
|
Rūpeties par vecākiem ir Dievam tīkams darbs, tikai viens BET - ja man tagad vajadzētu pilnībā apgādāt manus vecākus, kuri nesaņamtu nekādu pensiju, es nevarētu apgādāt bērnus.
Oi, šitais jau nebija par to, ka pensijas kā tādas ir sliktas. Šis bija konkrēti stāsts par pensijas vecuma paaugstināšanu. Jā, arī pensiju diferenciāciju/precīzāku sajūgšanu ar sociālo stāvokli, bet ne iz sērijas "apdzemdējies? značit pensijas nebūs!".
Un reālā situācijā, ja tiešām taviem vecākiem nebūtu pensijas, nu nebūtu jau tā, ka tavi bērni ietu ar druškām uz pirti un tērētu 40+ latus pasēdēšanai, kamēr vecāki uz ielas ubagotu. Būtu grūtāk, tas jā. Bet pensjonāriem bez radiem būtu pilnīgs kapzec.
ja taviem vecākiem nebūtu pensijas, tad tev būtu jāmaksā daudz zemāki nodokļi, līdz ar to būtu vieglāk apgādāt lielāku cilvēku daudzumu. |
|
|