Šodien radās nopietnas pārdomas par cilvēka determenētību(noteiktību). Cilvēkiem, kas nopietnāk nodarbojas ar datorzinību lietām ir zināms tāds fakts, ka nepastāv patiesi patvaļīgs(random) skaitlis. Datorā šie patvaļīgie skaitļi tiek ģenerēti izmantojot visādas iespējas, piemēram, esošo laiku. Tad rodas aktuāls jautājums vai vispār šādu patiesi patvaļīgu skaitli vispār var iegūt? Ja mēs pieņemam, ka šādu skaitli nav iespējams iegūt, tad skaidrs, ka visu cilvēku dzīve ir stingri noteikta, taču likumsakarības ir ārprātīgi sarežģītas un praktiski neizrēķināmas. Pamatojums varētu būt aptuveni šāds - tā kā mēs nevaram iegūt patvaļīgu skaitli, tad mēs nevaram arī veikt patvaļīgu darbību. Ja mēs nevaram veikt patvaļīgu darbību, tad tas savukārt nozīmē, ka mēs veicam iepriekš definētu darbību, kas izriet no dažādiem noteiktiem faktoriem.
Paskatīsimies uz šo visu no sava dzīves viedokļa. Cik bieži Jūs veicat darbības, kas ir nosacīti impulsīvas? Parasti visas darbības tiek vairāk vai mazāk pārdomātas balstoties uz zināšanām, kas ir iegūtas iepriekšējā dzīves posmā. Bet šīs te zināšanas mēs iegūstam no dažādiem ārējiem faktoriem vai šādu faktoru iespaidā. Mēs jau neņema vienkārši kaut kādu grāmatu(patvaļīgu) un to nelasām, tādā veidā iegūstot patvaļīgas zināšanas. Rezultātā šāda te ārēju zināšanu ieguve ir komplicēta cilvēku savstarpējā saistība.
Vai ir iespējama vispār kāda patvaļīga darbība? Un vai arī mūsu it kā impulsīvās rīcības patiesībā nāk no mūsu zemapziņas, kas ir viennozīmīgi noteikta?