Hasta la victoria siempre - Post a comment [entries|archive|friends|userinfo]
Māte revolūcija, ka tavu māti

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Jan. 25th, 2006|07:40 pm
samurajs
http://lenta.ru/articles/2006/01/25/dictators/ - pasaules diktatoru tops. 15. vietā Kubas ilggadējais līderis Fidels Kastro. Ņemot vērā to, ka šo sarakstu sastāda jeņķu žurnāls "Parade", kas pie tam savā vērtējumā balstās uz ne vienmēr pilnīgi objektīvu cilvēktiesību organizāciju datiem, viņš vēl ir zemu novērtēts. Taču jāpiebilst, ka 2003. un 2004. gadā viņš bija pat 9. vietā.
Par pirmo vietu sarakstā atsevišķa runa. Tas ir Sudānas prezidents Omars Hasans Ahmads al-Baširs, kurš pašā lielākajā (2 505 813 kvadrātkilometri - 10. lielākā pasaules valsts ar apmēram 40 miljoniem iedzīvotāju) Āfrikas valstī ir pie varas kopš 1989. g. Pirmo reizi šajā sarakstā viņš parādījās pirms 2 gadiem. Iemesls tam ir viņa sarīkotās vajāšanas pret Dārfūras provinces iedzīvotājiem valsts R etnisku un reliģisku motīvu dēļ, kas sākās 2003. g., kā rezultātā pašlaik Sudāna atrodas uz humanitārās krīzes robežas.
Provincē ir kā minimums 2 nemiernieku grupējumi, kuriem ir atšķirīgi uzskati par cīņas mērķiem - neatkarības iegūšana vai centrālās Hartūmas valdības gāšana. Gan valdības spēki, gan nemiernieki apvaino viens otru zvērībās. Lielākā daļa apsūdzību ir vērstas pret valdību atbalstošo arābu bruņoto vienību rīcību. Pēc dažiem aprēķiniem, no viņu rokas ir gājuši bojā 10-30 tūkstoši cilvēku no vietējo melnādaino iedzīvotāju vidus. Apmēram miljons cilvēku ir pametuši konflikta zonu un raduši patvērumu kaimiņvalstī Čadā.
Te jāpiebilst, ka Dārfūru apdzīvo dažādas tautas, kuras var apvienot divās grupās - melnādainie afrikāņi un arābu ciltis, kas apdzīvo reģionu jau no apmēram 13. gs. Gan vieni, gan otri ir musulmaņi, taču, neskatoties uz to, nekad nav varējuši mierīgi līdzāspastāvēt. Interesanti, ka līdz pat 20. gs. Dārfūra bija vergu tirdzniecības centrs, pie tam gan nigeru, gan arābu vergu tirgotāji bija konkurenti.
Kā jau parasti šādos gadījumos, konfliktam faktiski ir ekonomiska rakstura iemesli - nafta (melnādaino iedzīvotāju daļa uzskata, ka līgumā starp Hartūmu un D nemierniekiem par ieņēmumu sadali no naftas ieguves netika ņemtas vērā viņu ekonomiskās intereses), kā arī zemes un ūdens resursu sadale starp arābu lopkopjiem un nēģeru zemkopjiem. http://lenta.ru/articles/2005/01/10/sudan/ - ja ir interese, tad šeit par to var sīkāk izlasīt.
link Read Comments

Reply:
From:
Username:
Password:
Ievadi te 'qws' (liidzeklis pret spambotiem):
Subject:
No HTML allowed in subject
  
Message: